fbpx

Nebezpečný plán vlády: Pacientská asociácia varuje pred kolapsom zdravotnej starostlivosti

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) SR Mária Lévyová. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Daniel Stehlík

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) vyzvala slovenskú vládu, aby prehodnotila svoje návrhy zahrnuté v konsolidačnom balíku, ktoré majú vplyv na zdravotníctvo. Podľa asociácie by sa vláda mala zamerať na to, aby už od budúceho roka zvýšila odvody za poistencov štátu, namiesto toho, aby toto opatrenie odložila až do roku 2026. V súčasnosti štát platí výrazne menej na zdravotných odvodoch než ekonomicky aktívni občania, čo podľa AOPP zhoršuje situáciu v zdravotníctve. Píše o tom agentúra TASR.

Prezidentka AOPP Mária Lévyová varuje, že odloženie zvýšenia príspevkov zo strany štátu by mohlo ohroziť dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Asociácia zdôrazňuje, že investície do zdravotníctva sú kľúčové nielen pre zdravie obyvateľstva, ale aj pre dlhodobú udržateľnosť systému, pretože sa v budúcnosti vrátia v podobe lepšej starostlivosti a nižších nákladov na liečbu preventabilných chorôb.

Ďalším problémom, ktorý AOPP upozorňuje, je nedostatočné financovanie zdravotného sektora, čo vedie k zavádzaniu vysokých poplatkov v ambulantnom sektore. Tieto poplatky sú neúnosné najmä pre zraniteľné skupiny pacientov a prispievajú k zhoršovaniu ich zdravotného stavu. Dlhodobé ignorovanie tohto problému podľa Lévyovej vedie k nezáujmu lekárov o poskytovanie ambulantnej starostlivosti a zvyšuje riziko neskorej diagnostiky a vyššieho počtu odvrátiteľných úmrtí.

Kritiku balíčka podporujú aj lekárske a nemocničné združenia, ktoré varujú pred zhoršovaním pracovných podmienok a dostupnosti starostlivosti. Navyše, zástupcovia lekárov a sestier hrozia podaním výpovedí z nadčasov, ak sa situácia nezlepší. Aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková kritizovala tieto opatrenia, s tým, že konsolidácia verejných financií by nemala zasiahnuť zdravotníctvo, ktoré už teraz čelí mnohým výzvam, vrátane chýbajúceho financovania.

Vláda, podľa asociácie, musí prehodnotiť spôsob, akým chce zlepšiť verejné financie, pretože zdravie obyvateľov by malo byť prioritou, ktorá si zaslúži výraznú finančnú podporu už v najbližšom období.

Podľa ta3.com, odborové združenia lekárov a sestier tiež kritizujú návrh konsolidačných opatrení, varujúc pred možnými hromadnými výpoveďami, ak sa situácia nezlepší. Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) označil balíček za likvidačný pre ambulantný sektor, ktorý už dnes čelí nedostatku zdrojov​.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie