Nebezpečného komára tigrovaného videli v ďalšom slovenskom meste. Naša klíma mu čoraz viac vyhovuje

Reklama
Komár tigrovaný. Ilustračné foto. Zdroj: Wikimedia Commons/James Gathany, TASR/Oliver Ondráš

Miernejšie zimy a horúcejšie letá spôsobujú, že sa do našej oblasti dostávajú aj druhy hmyzu, na ktoré sme pred desiatkami rokov neboli zvyknutí. Pokiaľ sa podmienkam prispôsobia aj invázne typy, môže to pre nás v budúcnosti znamenať riziko.

Ani jesenné obdobie nie je výnimkou pre výskyt komárov, na ktorých sme zväčša zvyknutí v období horúčav. Teplé počasie im praje, avšak jeho nebezpečnú podobu – komára tigrovaného – zahliadli v ďalšom slovenskom meste.

Prvého jedinca invázneho druhu videli začiatkom roka v Bratislave. Medzičasom došlo k značnému premnoženiu a v priebehu roka ho videli vo viacerých kútoch Slovenska, píše iMeteo.sk.

Tento týždeň ho spozorovali v okolí Považskej Bystrice. Komár tigrovaný útočí na človeka aj počas dňa a je schopný prenosu nebezpečných vírusov. Tento pomerne agresívny druh z Ázie prenáša 22 rôznych vírusov, medzi nimi západonílsku horúčku, dengue, ochorenie chikingunya alebo Zika.

Na prvý pohľad sa nám môže uštipnutie zdať nevinným ako pri bežnom útoku komára, ale nie je na mieste túto vec podceňovať. V niektorých prípadoch môže byť uštipnutie až smrteľné.

Tigrovaného komára už podľa názvu jednoducho rozpoznáte, keďže má na sebe výrazné čierne a biele pruhy na tele a nohách. Dospelé jedince sú veľké zhruba 2 až 10 milimetrov.

Prispôsobuje sa naším podmienkam, takže aj u nás dokáže ľahko prezimovať. Preto ho bolo možné vidieť v obci Sádočné pri Považskej Bystrici.

Podľa slovenských odborníkov sa zatiaľ nemusíme báť rizikových chorôb (ebola, Zika či horúčka dengue) na našom území. Nebezpečie hrozí v prípade, ak komár predtým poštípal infikovaného človeka a následne vírus preniesol na zdravého jedinca. Scenár výskytu je na Slovensku nateraz s nízkou pravdepodobnosťou.

Zostáva otázkou času, kedy si komár tigrovaný zvykne na naše prostredie a nadobro sa „usadí“ vo veľkom počte. Čoraz miernejšie zimy a horúcejšie letá len vytvárajú ideálne podmienky pre invázny druh.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie