Návyky na sociálnych sieťach nám ničia život. Čo medzi nich patrí?

Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/freepik)

Sociálne siete vládnu svetu. Hľadáme na nich zábavu, nápady, čo a ako robiť, čo uvariť, ako si vyzdobiť byt, ale treba aj uistenie, že sme dobrí v tom, čo robíme. Lenže jednoduchosť, s ktorou sa vďaka pár tlačidlám dokážeme spojiť so svetom, sa veľmi rýchlo môže premeniť na činnosť, ktorá nám pomaly ničí život.

Nájsť na sieťach niečo, po čom túžime, je veľmi jednoduché, píše portál Novinky. Počiatočné nadšenie z toho, že vďaka radám tých, ktorí majú podľa sietí „dokonalý“ život, ho môžeme mať tiež, ale často veľmi rýchlo strieda sklamanie, pretože málokedy to tak skutočne je.

Tým samozrejme najviac trpí naše sebavedomie – ako sa cítime, čo si o sebe myslíme a ako sami seba vidíme. To všetko potom ovplyvňuje každý následný deň nášho života.

Aké sú tri najčastejšie návyky na sociálnych sieťach, ktoré nám život rozhodne neskvalitnia?

Porovnávanie s ostatnými

Ak si chceme udržať, poprípade zvýšiť sebavedomie v tom, ako vyzeráme, čo máme a pod., porovnávanie sa s ostatnými nie je dobrý spôsob, ako to docieliť. Dôležité je cítiť sa dobre vo svojej koži – pokiaľ to tak nebude, vždy bude niekto, kto bude krajší, bohatší, šikovnejší atď.

Nájsť si tipy na sieti na zlepšenie vlastného života nie je na škodu, len treba hľadať „konkrétne“ požiadavky. A veriť si za každej situácie.

Predstieranie

Ďalším nešvárom sociálnych sietí je predstieranie. Zverejňovaním príspevkov, ktoré majú jediný účel – získať pozornosť druhých tým, že budeme oznamovať niečo, čo nie je tak celkom pravda – si len znížime vlastnú sebaúctu.

Sociálne siete majú veľkú moc v tom, že vedia rýchlo uspokojiť našu základnú psychologickú potrebu – spojenie s niekým iným. Lenže to, že nás niekto pochváli, alebo dá „like“ za niečo, čo nie je reálne, nám život nezlepší.

„Nemali by ste sa uspokojiť s virtuálnym, globálnym prijatím od masy cudzích ľudí, ak chcete byť skutočne sami sebou. Takéto správanie ničí skutočné medziľudské vzťahy – a to ako váš, so sebou samým, tak s rodinou, partnerom, priateľmi,“ vysvetľuje koučka a terapeutka Kelly Rudolphová.

Hodnotenie seba samého podľa úspechov ostatných

Vo vnútri duše všetci vieme, že vždy bude v našom okolí niekto, komu pôjde všetko samo, bude úspešný, známy, krásny atď. Už len toto uvedomenie môže naše sebavedomie dosť nahlodať. Treba si stále opakovať, že aj keď nemáme to, čo mnohí iní na sieťach ukazujú, aj tak sme výnimoční. A práve táto výnimočnosť náš robí silnými. Verme sami sebe a svojim schopnostiam – a tiež sedliackemu rozumu. Pretože ani náhodou nie je v realite všetko také, ako to vidíme na sieťach.

„Nikdy neovplyvníte to, čo budú druhí na sieťach uverejňovať. Môžete ale ovplyvniť to, čo tam budete dávať vy sami, na čo sa budete pozerať a ako to necháte ovplyvňovať váš skutočný život – nie ten online. Akonáhle zistíte, že vám surfovanie po internete nerobí dobre, nie je nič ľahšie, než sa odpojiť a vyraziť do skutočného sveta hľadať zážitky, vzťahy a ľudí, ktorí vám dodajú pozitívnu energiu,“ uzatvára Rudolphová.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie