Návrh vlády o mimoriadnej situácii je klincom do rakvy zdravotníctva a zväčší frustráciu lekárov. KDH hovorí o zneužití moci

Reklama
Horný rad zľava: minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (predseda Hlas-SD), Michal Šimečka (predseda PS). Dolný rad zľava: Peter Visolajský (predseda LOZ), Milan Majerský (predseda KDH). Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Martin Baumann, Jakub Kotian, Pavol Zachar,

Vláda chce novinku schváliť v skrátenom legislatívnom konaní. Tým pádom by lekárom hrozilo aj väzenie, ak neprídu do práce a v dôsledku toho vznikne ujma na zdraví či živote pacienta. Reakcie nenechali na seba dlho čakať a opozícia sa pre vládny návrh obáva rozvratu zdravotníctva.

Na mimoriadnom nedeľňajšom rokovaní vlády bol prijatý návrh novely zákona o civilnej ochrane, ktorou by sa mohol vyhlásiť nový stav „mimoriadnej udalosti“, ak by došlo k akútnemu nedostatku zdravotníkov v dôsledku už podaných výpovedí.

Hrozba väzenia

Ako sme v nedeľu informovali, v prípade vyhlásenia tejto udalosti, výpovede zdravotného personálu nebudú platné. Touto pákou usiluje Ficov kabinet o zabezpečenie adekvátneho počtu zdravotníkov.

„Aby boli schopní zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rozsahu, kvalite alebo čase nevyhnutnom na ochranu života, zdravia a predchádzanie jeho závažnému poškodeniu,“ uvádza sa vo vládnom materiáli.

Výstrahou pre lekárov môže byť novela Trestného zákona, ktorá je doplnená o nové skutkové podstaty trestných činov porušenia povinností v čase mimoriadnej situácie a ak dochádza k vyhýbaniu sa výkonu povinností počas jej trvania.

Vláda chce novinku schváliť v skrátenom legislatívnom konaní. Tým pádom by lekárom hrozilo aj väzenie, ak neprídu do práce a v dôsledku toho vznikne ujma na zdraví či živote pacienta.

K zastrašovaniu by nepristúpila

Reakcie nenechali na seba dlho čakať a opozícia sa pre vládny návrh obáva rozvratu zdravotníctva. Podľa Progresívneho Slovenska vláda namiesto dohody s lekármi zvolila represiu.

„Teraz sa vyhráža trestami tým, ktorí v často nedôstojných podmienkach a s obrovským nasadením zachraňujú zdravie nás všetkých. Takýto prístup jednoznačne odmietame,“ uviedol predseda PS Michal Šimečka, narážajúc na ďalšie legislatívne úpravy, ktoré zavádzajú aj sankcie.

Opozičná strana kritizuje i fakt, že priamo s lekármi nediskutuje predseda vlády SR Robert Fico, spochybňuje aj úprimnosť snahy vlády dohodnúť sa s lekárskymi odborármi.

„Ak by to vláda s rokovaniami myslela vážne, k takémuto zastrašovaniu by nepristúpila. Majú ešte niekoľko týždňov na to, aby našli dohodu,“ povedal stranícky poslanec Oskar Dvořák. Mieni, že krok vlády posilní chuť zdravotníkov odísť do zahraničia.

Zneužitie moci

V súčasnej situácii hrozí výpoveďami viac než 3-tisíc lekárov. Ostrý nesúhlas s nedeľňajším krokom vlády týkajúci sa zdravotníkov vyjadrilo opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Hovorí, že reštrikciami a hrozbou sankcií prekročil kabinet červené čiary.

„Považujeme to za zneužitie moci, nekompetentnosť vlády a jej nominantov prichádzať s koncepčnými zmenami v zdravotníctve a neschopnosť viesť konštruktívny dialóg s lekármi. Týmto vláda posúva aj v tejto sfére Slovensko k diktátorským režimom,“ vyhlásil predseda KDH Milan Majerský.

Poslanec KDH Peter Stachura si myslí, že vláda v nedeľu zvýšila napätie v zdravotníctve. „Dávať pokuty, hroziť väzením alebo odobratím práva vykonávať v budúcnosti lekársku prax tým, ktorí chcú presadiť zmeny v prospech pacientov, je nehoráznosť. Tento návrh len zvýši napätie v zdravotníctve a vyženie ďalšie stovky lekárov a zdravotných sestier do cudziny.“

Poslanecký kolega František Majerský označil návrh vlády za ďalší klinec do rakvy slovenského zdravotníctva. „My v hnutí sme dlhodobo vyzývali vládu, aby sa s lekármi dohodla, boli sme iniciátormi zvolania mimoriadneho výboru, ktorý koalícia bojkotovala.“

Rukojemnícky zákon

Opozičná SaS nazvala novelu rukojemníckym zákonom, za ktorý nezahlasuje. Pre liberálov je krok vlády dôkazom, že exekutíva nezvládla situáciu s lekármi. „Pocítia to všetci. Mimoriadna situácia ešte viac prehĺbi krízu v zdravotníctve a spôsobí oveľa väčšiu frustráciu medzi lekármi,“ povedal predseda SaS Branislav Gröhling.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie