Ťažkosti sa prejavujú príznakmi ako hnačka, pálenie záhy, nadúvanie, nevoľnosť a zvracanie, grganie či nechuť do jedla. Správna náprava trávenia sa dá niekoľkými spôsobmi.
V prvom rade môžete podstúpiť detox organizmu. Existuje viacero spôsobov, ako na to. Niektorí preferujú detox pomocou smoothie nápojov, konzumácie iba určitých potravín alebo pitia veľkého množstva tekutín. Iní si zas radi pomôžu doplnkami stravy s obsahom zložiek z rastlín, vitamínov a iných látok, ktoré majú detoxikačné účinky.
Na dovolenke je dobré si dať pozor na ťažké, mastné a nezdravé jedlá. Po návrate totiž potrebujete organizmu dať trošku vydýchnuť. Doprajte mu dostatok vlákniny, vyváženej a zdravej stravy.
Siahnite po probiotických potravinách, ako sú napríklad jogurty, kefír, acidofilné mlieko či niektoré syry. Zaobstarať si môžete tiež probiotické kaše. Sú ideálnou voľbou pre rýchle a zdravé raňajky. Rozhodne nezabudnite doplniť jedálniček ani zeleninou či ovocím. V prípade, že máte žalúdok ako na vode, trápi vás nevoľnosť či hnačka, je diéta vyslovene nevyhnutná. Vhod vám môžu prísť sucháre, ryža, všeliek s názvom slepačí vývar a podobne.
V rámci „podovolenkovej obnovy“ trávenia by ste určite nemali zabúdať ani na pravidelné stravovanie. Jedlo, ktoré skonzumujete počas dňa, rozdeľte do viacerých chodov. Dôležité sú hlavne raňajky, ktoré sú skvelým štartom vášho trávenia. Zároveň vám dodajú energiu hneď od rána. Ideálne by ste potom mali mať po ruke nejakú zdravú desiatu, obed, olovrant a večeru.
Probiotiká sa mnohým spájajú predovšetkým s užívaním antibiotík. Myslíte si to správne, pokiaľ sa liečite antibiotickou liečbou, probiotiká by ste užívať mali. Pomáhajú totiž nastoliť rovnováhu v tráviacom trakte a udržiavať dobré baktérie v dominancii nad tými škodlivými. Nevzťahuje sa to na užívane liekov. Probiotiká môžete užívať aj preventívne, počas dovolenky alebo po nej, keď pociťuje, že potrebujete dať trávenie do poriadku.
V neposlednom rade sú dobrými pomocníkmi pri žalúdočných ťažkostiach produkty od matky prírody, a to vo forme byliniek. Niektoré pomáhajú upokojiť rozhádzaný žalúdok, iné zmierňujú kŕče či dokonca pomáhajú pri hnačke. Zaobstarať si môžete hotové bylinné zmesi na žalúdok a črevá alebo vyskúšajte jednozložkový čaj – napríklad z mäty, paliny pravej alebo repíka lekárskeho.