Po návrate z dovolenky by sme mali pár dní venovať pozornosť nášmu organizmu, či sa u nás neprejavia príznaky nejakej choroby. Ideálne je zamerať sa aj na detox tráviaceho ústrojenstva, ktoré po zmene stravovacích návykov dostáva poriadne zabrať.
Po návrate z dovolenky, obzvlášť z krajín s výskytom exotických ochorení, by ľudia mali sledovať svoj zdravotný stav. V prípade objavenia sa ťažkostí je potrebné sa izolovať a kontaktovať lekára. Apeluje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
„V prípade objavenia sa zdravotných ťažkostí po návrate z dovolenky sa izolujte a skontaktujte svojho ošetrujúceho lekára. Informujte ho o ceste a pobyte v cudzine – a to aj napriek tomu, že od návratu z dovolenky uplynul dlhší čas,“ uviedla hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.
Vedúca sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Adriana Mečochová poukázala na to, že niektoré ochorenia sa môžu prejaviť už počas cesty alebo ihneď po návrate, no väčšina sa prejaví najneskôr do šesť až 12 týždňov.
„Pri niektorých ochoreniach, ako napríklad malária, sa príznaky môžu objaviť až po pol roku alebo roku. Ak ste sa vrátili z krajín s výskytom exotických ochorení, je dôležité aj po návrate sledovať svoj zdravotný stav,“ ozrejmila.
V prípade objavenia sa zdravotných ťažkostí by mali ľudia počas kontaktu s inými ľuďmi nosiť respirátor. Odborníci apelujú aj na dôsledné dodržiavanie hygieny rúk.
„V prípade podozrivej vyrážky ju majte preventívne prekrytú (zvoľte voľné tričko s dlhým rukávom, vzdušné nohavice),“ doplnil ÚVZ. Zdôraznil tiež, že je potrebné dodržiavať pokyny lekára.
Po návrate z vytúženej dovolenke sa môžu objaviť aj problémy s rozhádzaným žalúdkom. Dopriať si miestne špeciality kuchyne či poriadnu dupľu jedla môžu vyústiť do tráviacich ťažkostí, informuje lekáreň etabletka.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)