fbpx

Naučte sa ovládať zlosť. Tieto tipy vám môžu pomôcť

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pexels - Pixabay/Dids .

Zlosť je normálne emócie, patrí k životu, ale človek by ho mal vedieť aj korigovať, usmerniť a ovládnuť. Majte na pamäti, že vyjadriť svoje emócie je v poriadku, ale len v medziach slušnosti. Portál idnes.cz radí, ako zlosť lepšie zvládať.

Ste pokojní a nič vás nerozhádže, alebo je u vás doma občas talianska domácnosť, pretože buchnete ako papiňák? Hneváte sa a za päť minút o ničom neviete, zato vaše okolie áno? Možno ste kliďas, ktorý veľa znesie, ale potom príde niečo obyčajné, malicherné a pre vás je tá posledná kvapôčka – však viete, aj tisíckrát nič umorilo osla… Ľudia vás nespoznávajú, hneváte sa, kopiete do vecí a možno niečím udriete, nie ste na zastavenie? Ktorá varianta platí pre vás? A čo je lepšie, dusiť zlosť v sebe, alebo dštíť na všetkých okolo lávu emócií?

Odborníci sa zhodujú v tom, že vlastne ani jedno, ani druhé. Zlosť by sa nemala zadržiavať, ale ani ventilovať bez akejkoľvek kontroly. Musí sa skrátka zvládnuť.

 

A čo vaše okolie? Poznáte a možno aj obdivujete nejakého absolútne pokojného človeka, ktorého nič nevyvedie z miery? Ale pozor, zlosť pociťujú všetci, takže aj tí kľuďasovia. Pokiaľ niekto zlosť potláča, rozhodne nie je lepším človekom. Je potrebné ho ventilovať, nie štosovať v sebe, to by mohlo viesť k rôznym psychosomatickým ochoreniam, ako je zvýšený krvný tlak, zlé zažívanie, chandra a depresia.

 

Rozčuľovanie škodí zdraviu

Neustále rozčuľovanie zase zvyšuje riziko vzniku diabetu druhého typu. Nahnevaný človek často trpí napätím svalov, bolesťami hlavy i chrbta, zle spí, môže pociťovať permanentný stres a úzkosť. Niekedy sa u neho objavia svrbenie kože, vyrážky, žalúdočné vredy, žlčníkové kamene, nechutenstvá či naopak prejedanie a následné priberanie na váhe.

 

Čo sa deje v organizme? Dôjde k vyplaveniu hormónov adrenalínu a kortizolu, ktoré pripravia telo na boj alebo útek. Človeku sa zvyšuje srdcový tep a krvný tlak, krv prúdi do svalov a mobilizuje energetické rezervy. Zdanlivo prepožičiava odvahu, silu, rozhodnosť aj istotu, že všetko dobre dopadne. A hnev si myslí, že má situáciu pod kontrolou, ale nie.

Ľahko prekročí hranice únosnosti, zrazu už nechce korigovať, čo povie, je spontánnejšie a koľkokrát vypustí z úst veci, ktoré by v pokoji nikdy nevyslovil. Preto je lepšie riešiť spory ešte vo fáze rozladenia, keď už cítite, že niečo nie je kóšer, ale ešte dokážete v pokoji formulovať svoje argumenty.

 

Pomôže prechádzka aj dýchanie

Pretože zlosť pripravuje telo na boj alebo útek, ideálnym riešením je ísť sa chvíľu prejsť, zabehať si alebo ho vybiť v posilňovni.

Ako prvá pomoc pri jeho zvládnutí funguje aj niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnuť, vydýchnuť a sústrediť sa na prítomný okamih. Tzv. fyziologický vzdych (maximálne sa nadýchnuť, čo to ide, a rovnako hlboko vydýchnuť všetko z pľúc von) sa praktizuje dvakrát. Vdýchnete naraz veľké množstvo kyslíka a vydýchnete veľa oxidu uhličitého, čím sa vám zníži stres aj srdcový tep a zlosť prejde. Pre telo je to úplne bežný proces, robí to automaticky napríklad počas spánku.

 

7 kvetov proti hnevu

Každý človek občas vybuchne. Ale čo robiť, keď soptíte skoro stále? Začnite jesť potraviny bohaté na horčík a využite sedatívne účinky rastlín.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie