Snaž sa pochopiť pohľad svojho dieťaťa a občas sa vži do jeho situácie. Spomínaš si, ako si sa ako dieťa cítil/a frustrovaný/á, keď sa zdalo, že nikto nerešpektuje tvoj názor alebo ťa dokonca nepočúva? Čím viac dieťaťu porozumieš, tým viac mu môžeš dať to, čo potrebuje. Pochopenie jeho perspektívy ti umožní lepšie interpretovať všetky signály.
4. Empatia
Bez ohľadu na to, aké malé alebo bezvýznamné sa ti môžu zdať problémy alebo obavy tvojho dieťaťa, je dôležité ich prijať s empatiou. Keď sa vcítiš do svojho dieťaťa, pomôže ti to pochopiť, prečo je pre neho niečo dôležité, ťažké alebo prečo sa v danej situácii takto cíti. Hneď ako trochu porozumieš jeho uvažovaniu, umožní ti to byť rodičom, ktorého tvoje dieťa v tomto scenári potrebuje.
5. Uvedom si, že dieťa ešte nemá tvoju múdrosť
Tvoje dieťa má minimálne životné skúsenosti, takže aj jeho perspektíva je obmedzená. To je dôvod, prečo potrebuje, aby si mu pomohol/a rozvíjať jeho chápanie života a formovať jeho prístup k akejkoľvek situácii. Pomôž mu učiť sa, rásť a vyvinúť sa v zdravého a šťastného jedinca.
Záverom
Už ako novorodenci nám deti malými signálmi ukazujú, čo potrebujú. Výkrik, ktorý volá po výmene plienky, alebo iný plač, ktorý znamená, že má hlad. Ako starnú, je ťažšie prelomiť detské kódy a žiadosti o pomoc. Pokiaľ sa priamo spýtaš, čo sa deje, často získaš veľmi málo informácií alebo neurčitú odpoveď.
Tvoje dieťa môže napríklad chcieť, aby si mu pomohol/a zvládnuť hádku s kamarátmi v škole, ale potom už o tom nechce nikdy hovoriť. Alebo sa môže chcieť pomaznať a hneď na druhý deň nazvať rovnaký čin detinským.
Ako rodič sa musíš s týmito často sa meniacimi názormi a prianiami vyrovnať. Musíš tiež prísť na to, ako dať svojim deťom priestor a nezávislosť a zároveň im nedovoliť, aby prekročili hranice, ktoré ste si nastavili.