fbpx

NATO: Protivzdušná obrana východnej Európy je v zúfalom stave. V prípade útoku sme bezmocní

Organizácia Severoatlantickej zmluvy je najväčšia a najsilnejšia vojensko-politická Aliancia na svete, ktorej hlavnou úlohou je chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov všetkými dostupnými politickými a vojenskými prostriedkami. Zdroj: TASR/Barbora Vizváryová, OS SR

Vážnosť situácie vidno po ruskom útoku na Ukrajinu. Pokračujúce ostreľovanie veľkých ukrajinských miest a energetických zariadení balistickými raketami, strelami s plochou dráhou letu a dronmi ukázalo potrebu vyspelých systémov protivzdušnej obrany, ktorá je schopná ochrániť veľké mestá a kľúčovú infraštruktúru. Kyjev od Západu neustále požaduje dodávky ďalších systémov PVO aj rakiet do nich, ktoré mu dochádzajú, avšak dostáva len zlomok toho, čo potrebuje. Západ totiž nemá dosť systémov protivzdušnej obrany na vlastnú ochranu.

Problémom sú malé zásoby drahých rakiet aj systémov PVO, ktoré sa navyše vyrábajú pomaly. Predstaviteľ NATO uviedol, že schopnosti PVO a obranné plány sú tajné, napriek tomu priznal, že „zásoby (prostriedkov PVO) klesli“. Zdôraznil pritom, že protiletecká a protiraketová obrana majú „najvyššie priority“.

„Nové obranné plány NATO výrazne zvyšujú požiadavky na vzdušnú a protiraketovú obranu, čo sa týka množstva a pripravenosti,“ dodal pre denník a spomenul, že členské krajiny už investujú do nových kapacít PVO a tiež nakupujú prúdové lietadlá.

Niektorí európski vodcovia a vojenskí predstavitelia však varujú, že Rusko by mohlo mať už koncom dekády dostatočnú silu pre útok na Európu.

Problémy však majú aj ďalšie krajiny. Britské systémy zem-vzduch Sky Sabre majú dosah len 40 km. Šesť torpédoborcov Kráľovského námorníctva typu 45 je síce vyzbrojených protiraketovými systémami, ale samotné lode majú množstvo chýb. „Schopnosti britskej protivzdušnej obrany sú úplne nedostatočné,“ uviedol pre Financial Times Jake Watling z londýnskeho inštitútu RUSI.

Situáciu komplikujú drony

Situáciu zhoršujú ešte útoky dronov na veľkú vzdialenosť. „Diaľkové údery už nie sú len schopnosťou superveľmocí,“ cituje denník západného vojenského predstaviteľa. Drony sa síce zostreľujú ľahšie, sú však často lacnejšie ako prostriedky, ktoré sa proti nim používajú.

Situácie komplikujú spory medzi európskymi krajinami, ktoré sa viac než o samotnú obranu starajú o to, aby ich obranný priemysel neprišiel o zákazky. Francúzsko napríklad kritizuje nemeckú iniciatívu Sky Shield, do ktorej sa zapojilo 14 európskych krajín, ktorej cieľom je vyvinúť spoločný systém využívajúci americkú a izraelskú technológiu. Paríž prišiel s konkurenčnou iniciatívou, ktorá by využila francúzsky systém Mistral, uviedla agentúra Reuters.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie