Upozornil, že Aliancia zo svojej podstaty bola a je obrannou alianciou. „Sme najúspešnejšou alianciou v histórii, nie kvôli nejakej agresívnej ukážke vojenskej sily alebo územia, ktoré sme brutálne dobyli. Sme najúspešnejšou alianciou v histórii vďaka mieru, ktorý sme priniesli; krajinám, ktoré sme zjednotili a konfliktom, ktorým sme zabránili, aby sa vymkli kontrole,“ dodal.
V sídle Severoatlantickej aliancie v Bruseli dnes druhým dňom pokračuje rokovanie ministrov zahraničných vecí NATO. Jeho hlavnou témou je pomoc Ukrajine. Kyjev žiada spojencov z NATO, aby poskytli ďalšie systémy protivzdušnej obrany Patriot na ochranu pred častými útokmi ruských balistických rakiet.
Výročia oslavujú aj Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Rumunsko a Bulharsko, ktoré sa stali členmi v roku 2004, a Chorvátsko a Albánsko, ktoré tak urobili o päť rokov neskôr. Česko, Poľsko a Maďarsko vstúpili do NATO ako prvé postkomunistické krajiny v roku 1999. Tento rok oslávili 25. výročie vstupu.
Nemáme úmysly zaútočiť, odkázal Gruško
K aliančnému výročiu sa tiež ozvalo Rusko. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexander Gruško v rozhovoroch pre ruské štátne médiá uviedol, že NATO je nástrojom americkej hegemónie a vzájomné vzťahy medzi Moskvou a Alianciou sa ďalej zhoršujú, ale Moskva vraj nemá v úmysle ísť do konfliktu.
„Je vojenský blok pripravený na otvorený konflikt s Ruskom? Na to sa musíte opýtať samotných členov NATO. V každom prípade my také úmysly nemáme, pokiaľ ide o členské krajiny aliancie,“ citovala Gruška agentúra RIA Novosti. Všetky kanály dialógu medzi Moskvou a NATO sú podľa neho na „kritické nule“. Gruško z toho obvinil Washington a Brusel.
Ruský prezident Vladimir Putin na konci marca označil za „úplný nezmysel“, že by Rusko mohlo zaútočiť na Poľsko, Pobaltie alebo Česko. „Voči týmto štátom nemáme agresívne úmysly,“ uviedol šéf Kremľa.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes vyhlásil, že vzťahy Ruska a NATO sa dostali na úroveň priamej konfrontácie a Severoatlantická aliancia sa zapojila do konfliktu na Ukrajine. Zopakoval tiež obvyklú kritiku Moskvy voči rozširovaniu NATO, s ktorým podľa neho súvisí približovanie armádnej infraštruktúry aliancie k ruským hraniciam. „V skutočnosti sú krajiny NATO, samotná aliancia už zatiahnuté do konfliktu okolo Ukrajiny,“ vyhlásil.
Podľa českého prezidenta Petra Pavla ukazuje ruská agresia na Ukrajine každým, ako je členstvo SR v NATO a spolupráca s aliančnými partnermi dôležité nielen pre bezpečnosť, ale aj slobodu. „Už štvrťstoročie je Česko aktívnou a pevnou súčasťou Aliancie, ktorá nám poskytuje najvyššie bezpečnostné záruky,“ uviedol k aliančnému výročiu.