Ak parlament neschváli zákony vyplývajúce z memoranda medzi vládou a lekármi, od 28. februára môžu slovenské nemocnice čeliť ďalšej vlne hromadných výpovedí. Kým lekárske odbory (LOZ) tvrdia, že ide o nevyhnutné kroky pre bezpečnosť pacientov, Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) bije na poplach: tvrdia, že požiadavky sú nesplniteľné a systém sa môže zrútiť. Peter Visolajský navyše naznačuje, že odpor proti reformám prichádza od finančných skupín, ktoré nechcú transparentné financovanie nemocníc.
Napätie stúpa, lekári hrozia výpoveďami
Slovenské zdravotníctvo opäť čelí vážnej kríze. Ak sa parlamentnej koalícii nepodarí otvoriť februárovú schôdzu a schváliť reformy dohodnuté v memorande medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ), od 28. februára môžu nemocnice čeliť masovým výpovediam lekárov.
„Súčasťou dohody je, že vláda prijme tieto zmeny v zdravotníctve. Ak by to neurobila, končí nám pracovný pomer 28. februára,“ varoval v relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark predseda LOZ Peter Visolajský.
Nemocnice však tvrdia, že podmienky memoranda sú nesplniteľné. Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko tvrdí, že ak budú legislatívne zmeny schválené v plnom rozsahu, spôsobia „rozvrat slovenského zdravotníctva“.
Koľko to bude stáť? Sporné výpočty a obrovské sumy
Zásadný rozpor medzi LOZ a ANS panuje v otázke financií. Kým lekárske odbory tvrdia, že ide len o dodržiavanie platných zákonov, zamestnávatelia v nemocniciach varujú pred obrovskými výdavkami.
„Len prechod zo 40-hodinového pracovného týždňa na 37,5 hodiny bude stáť 69 miliónov eur a vyžiada si 240 nových lekárov a 1500 ďalších zdravotníkov. Kde ich máme zobrať?“ pýta sa Petko.
Visolajský však tieto prepočty odmieta: „Niektoré nemocnice tento systém už dávno zaviedli a nepredstavovalo to pre ne žiadny problém. Je to len zosúladenie praxe so zákonom.“
Ďalší problém predstavuje financovanie nemocníc. ANS tvrdí, že na splnenie požiadaviek memoranda by bolo potrebné až 12 000 nových zdravotníkov, čo by podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť spôsobilo výpadok 300 miliónov eur. LOZ oponuje, že tieto čísla sú účelovo nafúknuté a že nemocnice majú už dnes dostatok prostriedkov, len s nimi zle hospodária.
Lekári verzus nemocnice: Spor o pracovný čas a bezpečnosť pacientov
LOZ trvá na tom, že podľa zákona majú mať lekári v nepretržitej prevádzke 37,5-hodinový pracovný týždeň, čo nemocnice odmietajú ako nereálne.
Ako sme už spomenuli vyššie, Visolajský argumentuje, že niekde to tak funguje bez problémov.
Ďalším sporom sú personálne normatívy, ktoré dnes upravuje ministerská vyhláška. LOZ chce, aby sa dostali do zákona, čo ANS odmieta. Podľa Visolajského ide o ochranu pacientov:
„Nemocnice musia mať dostatok lekárov a sestier na počet pacientov. Ak niekto tvrdí, že na to nemá peniaze, tak podvádza pacientov, ktorí si za zdravotnú starostlivosť už zaplatili,“ vyhlásil Visolajský.
Petko ale oponuje: „Tento systém bol nastavený pred 20 rokmi. Dnes už funguje jednodňová zdravotná starostlivosť, zmenili sa kompetencie sestier. Ak to presadíme v súčasnej podobe, systém skolabuje.“
Kto ťahá za nitky? Visolajský naznačuje tlak finančných skupín
Okrem sporov o financie a pracovné podmienky Visolajský otvorene naznačil, že za odporom voči reformám stoja finančné skupiny, ktoré majú záujem na tom, aby nemocnice zostali netransparentné.
„Finančným skupinám, ktoré často vlastnia aj tie nemocnice, ktoré zastupuje pán Petko, vadia hlavne tie zákony, o ktorých sme sa tu nebavili. A to je poriadok o financovaní nemocnic. A to je kameň sváru. A tam je najväčší odpor týchto finančných skupín,“ tvrdí Visolajský.
Petko však takúto interpretáciu odmieta: „Súkromné nemocnice sú bežnou súčasťou systému aj v Česku a nikto ich tam nevytláča na perifériu. Naopak, sú nevyhnutné pre fungovanie zdravotnej starostlivosti.“
Hrozí kríza alebo kompromis?
Slovenské zdravotníctvo je na križovatke. Ak vláda a parlament nesplnia podmienky memoranda, hrozia od marca hromadné výpovede lekárov, ktoré môžu spôsobiť vážny kolaps nemocníc.
Na druhej strane nemocnice tvrdia, že požiadavky LOZ sú nereálne a ich splnenie by viedlo k obrovským finančným problémom a personálnemu rozvratu.
Galéria
Otázkou zostáva, či koalícia dokáže presadiť potrebné legislatívne zmeny a či sa podarí nájsť kompromis, ktorý odvráti ďalšiu zdravotnícku krízu. V opačnom prípade hrozí, že Slovensko zažije ďalšie dramatické napätie medzi lekármi, nemocnicami a vládou.