NASA prepísala dejiny: Sonda sa dostala rekordne blízko k Slnku

Zdroj: x.com/Quantum Techs
Reklama

Sonda Parker Solar Probe, ktorú vyslal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), sa zapísala do histórie tým, že sa dostala bližšie k Slnku než akýkoľvek iný ľudský výtvor. Svetové médiá informovali o tomto významnom kroku na základe vyhlásenia NASA.

Táto sonda prekonala všetky predchádzajúce rekordy a dokázala prežiť extrémne podmienky vrátane teplôt blízkych tisíc stupňom Celzia. Píše o tom aj agentúra TASR.

Rekordný prelet

Parker Solar Probe bola vypustená v roku 2018 a odvtedy preletela okolo Slnka už 21-krát. Každý ďalší prelet ju priblížil k našej hviezde viac ako ten predchádzajúci, no posledný prekonal všetky očakávania. V najbližšom bode svojej dráhy sa sonda nachádzala vo vzdialenosti 6,1 milióna kilometrov od slnečného povrchu. Na ochranu pred extrémnymi podmienkami bol stroj vybavený 11,5 centimetra hrubým štítom z uhlíkového kompozitu.

Rýchlosť sondy dosiahla neuveriteľných 692 000 kilometrov za hodinu. Počas preletu bola vystavená teplotám približne 980 stupňov Celzia.

Signál z vesmírnej sondy vedci prijali až niekoľko dní po jej prelete cez oblasť extrémnych teplôt. Tento signál, ktorý zaznamenali v piatok ráno, potvrdil, že sonda úspešne zvládla nebezpečnú fázu a funguje podľa očakávaní.

Misia za poznaním Slnka

Jedným z hlavných cieľov tejto ambicióznej misie je lepšie pochopiť, ako funguje naša najbližšia hviezda. Vedkyňa NASA Nicola Foxová opísala rýchlosť sondy na príklade – keby letela z Londýna do New Yorku, cesta by jej trvala len 30 sekúnd. Ak by vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom bola symbolicky skrátená na jeden meter, sonda sa pohybovala vo vzdialenosti iba štyroch centimetrov od našej hviezdy.

Počas svojho preletu, ktorý sa uskutočnil na Štedrý večer, sonda prenikla do vonkajšej atmosféry Slnka, kde čelila silnému žiareniu a extrémnym teplotám. Táto misia umožňuje vedcom skúmať, ako sa hmota v tejto oblasti zahrieva na milióny stupňov, objasniť pôvod slnečného vetra a pochopiť mechanizmy urýchľovania energetických častíc takmer na rýchlosť svetla.

NASA uviedla, že detailné údaje z tohto historického preletu by mali byť k dispozícii už na začiatku nového roka.

 

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie