V piatok o 23. hodine nášho času sa svetu prvýkrát predstaví nadzvukové lietadlo X-59, ktoré má položiť základy dopravného letectva budúcnosti. Stroj, ktorý je výsledkom spoločného úsilia NASA a Lockheed Martin, má dokázať prekonať rýchlosť zvuku, avšak nevyhnutný sonický tresk, ktorý prechod a let v tejto rýchlosti sprevádza, by ľudia na zemi, ktorá táto zvuková vlna zasiahne, skôr ani nezaznamenali, nieto ešte aby museli volať sklenára.
Keď praskneme bičom, ranu, ktorú počujeme, má na svedomí fakt, že koniec biča prekonal rýchlosť zvuku a zvukovú vlnu, ktorú vyvolal, a ktorá nás zasiahla, vnímame ako tzv. sonický tresk. Rýchlosť zvuku sa mení s nadmorskou výškou a teplotou. Meraná na hladine mora a pri teplote 20 stupňov Celzia predstavuje rýchlosť 1 236 km/h.
Keď túto hranicu prekoná lietadlo nad obývanou oblasťou a ešte nízko nad terénom, môže to mať nielen nepríjemné, ale priam devastujúce následky. Možno si to predstaviť aj ako vlnu, ktorá udrie na breh vodnej plochy, po ktorej sa veľkou rýchlosťou prehnal motorový čln.
Projekt NASA a americkej spoločnosti Lockheed Martin zvaný Quesst (Quiet Supersonic Technology, tichá nadzvuková technológia) začal v roku 2016 s realizáciou myšlienky o lietadle, ktoré by dokázalo tento nežiaduci zvukový sprievod prekonať a rýchlosť zvuku minimalizovať na zvuk, aký počujeme, keď zabuchneme dvere . V číslach je to zníženie na 75 PLdB (perceived decibel level) oproti 105–110 PLdB pri dopravnom lietadle Concorde.
Nadzvukové stroje nie sú samozrejme v dnešnom svete nič neobvyklé. Prekonanie rýchlosti zvuku armádnych lietadiel sa však väčšinou odohráva v presne definovaných zónach, výškach a predovšetkým nad morom. V prostredí civilnej leteckej dopravy to bolo zatiaľ len spomínané lietadlo Concorde, s ktorým si mohol vychutnať nadzvukovú rýchlosť aj človek bez vojenskej hodnosti.
X-59 All The Time: Let's flex.
The X-59, aiming to quiet the sonic boom, underwent ground testing at our Fort Worth facility. The tests ensured that the aircraft could endure the strain of supersonic flight over land. pic.twitter.com/h1ZPTroRu4
— Lockheed Martin (@LockheedMartin) January 8, 2024