fbpx

Náramok pre nevidiacich či kamera uchovávajúca spomienky z detstva. Tieto slovenské startupy dobývajú svet

Konštruktér Štefan Klein za volantom lietajúceho auta AirCar. Zdroj: TASR

Senzor na základe odrazených ultrazvukových vĺn rozoznáva polohu objektov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti päť metrov. Následne na tieto objekty upozorní používateľa vibráciami alebo zvukovým signálom. Cena na slovenskom trhu by sa mala pohybovať okolo 100 eur, pričom sa uvažuje aj nad preplácaním zdravotnou poisťovňou. Okrem tohto náramku pracujú vývojári aj na ďalších pomôckach na uľahčenie života nevidiacim.

Benjamin Button

Ide o unikátnu kameru, ktorá zachytáva okolitý svet z pohľadu detí, čím chcú tvorcovia zmeniť spôsob, akým rodiny zaznamenávajú dôležité okamihy v ich spoločnom živote. Za zrodom Benjamin Button stojí smutná udalosť, kedy tvorcovi tohto startupu zomrela svokra. Počas svojich posledných dní však dokázala vďaka deťom nazbierať silu, vstať z postele, ísť na balkón a zakývať vnúčatám. Takto sa zrodil nápad zachytiť tie najkrajšie a najsilnejšie momenty z pohľadu detí.

Benjamin Button navyše umožňuje zvečniť chvíle, pri ktorých nemôžu byť rodičia a uchovať spomienky z prvých rokov života, na ktoré si deti nespomínajú. Tento známy slovenský startup si môžete pamätať ešte z finále Startup Awards 2015. Jeho foundermi sú Dominik Orfánus, Miška Lipková a Andrej Špánik. Firma dosiahla v roku 2022 tržby takmer 40-tisíc eur.

Photoneo

Slovenská technologická spoločnosť Photoneo je špecialistom v oblasti 3D videnia a automatizácie. Vytvára patentované snímacie čipy a kamery pre priemyselných robotov, inteligentné mobilné roboty a samotné ramená.  Pomocou 3D videnia a umelej inteligencie umožňujú robotom vidieť a pochopiť svoje okolie. Startup bol založený v roku 2013. Tím firmy sa pri jeho práci riadi výrokom Elona Muska, ktorý hovorí: „Továreň si zaslúži viac inovácií a viac inžinierskych zručností ako samotný produkt.“ Firma dosiahla v roku 2022 tržby takmer 12 miliónov eur.

GymBeam

Jednotka na poli fitnes doplnkov vznikla v Košiciach ako malý startup. Od roku 2003 sa však rýchlo vypracovala na úspešnú firmu, ktorá z roka na rok stále rastie. Na jej čele stojí CEO Dalibor Cicman a ponuka GymBeamu obsahuje viac ako 125 rôznych značiek, celkovo okolo 9-tisíc produktov.

Firma každý rok búra hranice finančných čísel a spolupracuje so známymi influencermi, nie len zo sveta športu. Medzi tých najväčších patrí napríklad Rytmus. GymBeam pôsobí v niekoľkých  krajinách, medzi ktorými okrem Slovenska nájdete aj Maďarsko, Česko, Nemecko,

Gruzínsko, Srbsko, Moldavsko, Poľsko, Slovinsko či Bosnu. Firma dosiahla v roku 2022 rekordné tržby takmer 88 miliónov eur.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie