Náramok pre nevidiacich či kamera uchovávajúca spomienky z detstva. Tieto slovenské startupy dobývajú svet

Reklama
Konštruktér Štefan Klein za volantom lietajúceho auta AirCar. Zdroj: TASR

Startup je podnik, ktorý iba začína, no bez finančnej podpory nedokáže prežiť. Odborníci hovoria, že moderná doba a prosperujúce štáty sa bez takýchto obchodných nápadov nezaobídu, informuje Financial Times. Svoje výtvory predstavujú na svetových veľtrhoch, vyhrávajú ocenenia, no najmä, reprezentujú Slovensko v tom najlepšom svetle.

Lietajúce auto

Medzi jeden z najvýraznejších projektov zo Slovenska patrí lietajúce auto z dielne Juraja Vaculíka a Štefana Kleina. Spoločne sa dvojica pokúsila spustiť revolúciu v doprave a konkurovať tak aj projektom v americkej továrni na startupy a sídle najväčších technologických firiem. Tento projekt je už ale minulosťou. Dvanásťročné úsilie AeroMobilu sa skončilo. Dôvodom bola neochota investorov nalievať do projektu ďalšie peniaze aj situácia na trhoch. Po odchode z AeroMobilu  Klein vytvoril úplne nový projekt – AirCar. Aktuálne má prototyp 1, na ktorom pracoval od roku 2017 a slúžil na výskum a testovanie.

Získal osvedčenie o letovej spôsobilosti – prešiel certifikačným procesom, ktorý zahŕňal lietanie vo výške tritisíc metrov, voľné pády či pristátie v obmedzených priestoroch. Na základe získaných vedomostí teraz môže postaviť prototyp 2 a hľadá investora, ktorý by pomohol. V prípade úspechu chce Klein prejsť na malosériovú výrobu.

Sli.do

Na počiatku rozdal študentom papieriky, na ktoré mohli písať svoje otázky a on na ne ako prednášajúci odpovedal. Neskôr mu však napadlo, že by to šlo aj elektronicky. Slovenská aplikácia Slido umožňuje publiku klásť na konferenciách otázky prostredníctvom mobilných telefónov. Pandémia tejto slovenskej aplikácii dopomohla k rastu a aj ju popohnala k celkom inému prostrediu. Málokto však vie, že sa jedná o slovenský startup, ktorý založil Peter Komorník v roku 2012.

Predstavuje formu, akou sa môžu ľudia v publiku pýtať otázky prednášajúceho, prípadne vyjadriť svoje názory či komentáre na danú tému. Celý proces prebieha v reálnom čase.

Slido okrem slovenskej scény vzbudilo záujem aj v zahraničí. Vďaka tomu sa firma teší zákazníkom ako Netflix, Adobe, Spotify alebo Booking. V decembri 2020 Slido kúpil technologický gigant Cisco, ktorý môžeme pokojne zaradiť k jedným z najväčších nákupov v oblasti IT na Slovensku.

BatSuite

Tento slovenský startup prišiel s myšlienkou prinavrátiť ľuďom so zrakovým postihnutím samostatnosť. BatSuite Sonar predstavuje náramok, ktorého podstatu tvorí senzor, vytvárajúci odozvu z ultrazvukových vĺn.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie