Vyššie úrody sa očakávajú pri ovse a tritikale. Úroda ovsa by v tomto roku mohla dosiahnuť 35.400 ton, čo je o 74 % viac ako v minulom roku. Výrazný nárast úrody je zapríčinený nárastom osiatych plôch o takmer 21 % na tohtoročnú úroveň 12.200 ha so súčasným nárastom hektárového výnosu, ktorý sa očakáva na úrovni 2,9 tony z hektára. Ide o výnos, ktorý je vyšší ako vlaňajšia hodnota, súčasne je vyšší ako päťročný priemer.
Podobný nárast ŠÚ SR očakáva aj pri tritikale, ktorého výmera medziročne porastie o takmer 20 % na úroveň 10.300 ha. Celková produkcia tejto obilniny by mala dosiahnuť úroveň 42.900 ton, čo je medziročný nárast o 44 %.
Osevná plocha raže sa medziročne výrazne znížila z 11.800 na 8300 ha.
Jej úroda by mala dosiahnuť 32.700 ton, čo predstavuje 93 % hodnoty vlaňajšej produkcie. Očakávaný výnos 3,94 tony z hektára je však vyšší v porovnaní s minulým rokom, ale aj s päťročným priemerom.
Očakávaná celková úroda repky olejky (ozimná a jarná spolu) na úrovni 420.000 ton predstavuje 78 % úrovne produkcie z minulého roka, čo je dôsledok mierneho poklesu osevných plôch (o 4 %), ale najmä nižšieho hektárového výnosu 2,95 tony z hektára (medziročne menej o 18 %). Súčasne je to o 0,2 tony z hektára menej, ako bol priemer posledných päť rokov.
Vplyv na ceny
Vplyv nižšej úrody hustosiatych obilnín na cenový vývoj na Slovensku bude mierny. Rásť by mohli najmä ceny chlebovín a biopalív. To by sa mohlo prejaviť na jeseň, keď budú známe konečné úrovne produkcie obilnín a repky. Uviedol to Tomáš Boháček, analytik 365.bank, v komentári k prvému odhadu úrody, ktorý zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
„Potravinová inflácia tak bude mať na domácu infláciu stále vyšší vplyv a po neklesajúcich cenách vajec a syrov by sme mohli vidieť aj mierny rast cien pečiva,“ spresnil Boháček.
Zverejnené údaje podľa neho potvrdzujú opakujúci sa trend vplyvu osiatej výmery na celkovú produkciu, keď poľnohospodári reagujú najmä na vývoj cien na svetových a európskych trhoch a uprednostňujú pestovanie plodín s vyššou, rentabilnejšou cenou. „Pokles cien pšenice na jeseň minulého roka sa tak prejavil v nižšej osiatej výmere aj u nás,“ dodal.