fbpx

Naposledy bol premiér EÚ postrelený pred viac ako 30 rokmi. Útok na Fica je za posledné obdobie najvážnejší

Reklama
Na snímke vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico po streľbe po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej v okrese Prievidza v stredu 15. mája 2024. Fica v stredu po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. Zdroj: FOTO TASR/Radovan Stoklasa

Útok na Roberta Fica v Handlovej je v 21. storočí udalosťou, ktorá v  novodobých dejinách nemá obdobu. Naposledy zasiahla guľka premiéra EÚ v roku 1986. Švédsky predseda vlády Olof Palme, vtedy atentát neprežil. Informuje o tom portál euractiv.sk.

Poprední predstavitelia inštitúcií EÚ už útok ostro odsúdili, rovnako aj viacerí premiéri členských štátov. Úrad vlády oznámil, že na premiéra bol spáchaný atentát.

„Bol viacnásobne postrelený a  sa nachádzal sa v životohrozujúcom stave,“ píše sa v stanovisku. Premiér bol následne prevezený vrtuľníkom do Banskej Bystrice, „pretože do Bratislavy by to trvalo príliš dlho“. Stanovisko uzatvorili konštatovaním, že „najbližšie hodiny rozhodnú“.

Podľa najnovších informácii portálu aktuality.sk, je Robert Fico po niekoľko hodinovej operácii v stabilizovanom stave.

Útok na švédskeho premiéra

Atentát na švédskeho premiéra Olofa Palma sa udial 28. februára v roku 1986. Teda viac ako 38 rokov pred streľbou na Roberta Fica.

Švédsky premiér bol smrteľne zranený jedinou guľkou. Palme kráčal z kina spolu s manželkou Lisbeth Palme, ktorú zranila druhá guľka. Palme pri sebe nemal ochranku.

Dodnes nie je jasné, kto bol v tomto prípade páchateľom. Manželka zosnulého švédskeho premiéra identifikovala ako útočníka muža menom Christer Petterson, ten však bol neskôr obvinenia zbavený. Posledná známa teória hovorí o inom mužovi, menom Stig Engström, ktorý si v roku 2000 siahol na život.

Palme bol jedným z najvplyvnejších švédskych politikov. Rovnako ako Robert Fico sa označoval za člena ľavice. Stig Engström patril medzi jeho politických kritikov.

Útoky z posledných rokov

Európska únia však má z posledných rokov skúsenosti útokmi na politikov. Nesiahli tak vysoko ako na funkciu premiéra, avšak mali aj tragické následky.

V roku 2019 bol zabitý poľský starosta mesta Gdansk Paweł Bogdan Adamowicz. Zomrel na následky bodných rán. Adamowicz bol liberálnym politikom a hlasným podporovateľom LGBTI+ práv. Za jeho smrť bol odsúdený 27-ročný Stefan Wilmont trpiaci schizofréniou. Svoj rozsudok spoznal v marci 2023. Súd ho neprávoplatne odsúdil na doživotie.

Menej ako pol roka dozadu bola postrelená asistentka švédskeho europoslanca počas streľby v Belgicku. Pri tomto incidente nešlo o život ohrozujúce zranenie a nešlo o teroristický útok.

Iba desať dní dozadu sa obeťou útoku stal aj nemecký europoslanec Matthias Ecke. Z útoku podozrieva polícia štyroch tínedžerov. Ecke utrpel zlomeniny v oblasti tváre. Bol napadnutý počas toho, ako vylepoval letáky za svoju stranu SPD v Drážďanoch.

V roku 2003 bol zastrelený aj srbský premiér Zoran Đinđić.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie