Aktuálna politická situácia na Slovensku je plná napätia a otázok o budúcnosti vládnej koalície. Počas nedeľnej diskusnej relácie O 5 minút 12 sa podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (Smer-SD) vyjadril k možnosti, že nezaradený poslanec Rudolf Huliak by mohol získať ministerské kreslo. Podľa Gašpara je táto otázka reálna iba v prípade, že sa Huliak spolu s ďalšími odídencami vráti do klubu SNS, uvádza TASR.
Koaličné napätie a otázky dôvery
V debate zaznel aj názor podpredsedu KDH a bývalého ministra spravodlivosti Viliama Karasa, ktorý situáciu v koalícii označil za „zrelú“ na vyslovenie nedôvery vláde. Podľa neho je kríza viditeľná nielen vo vládnej zostave, ale aj v celej krajine. Gašpar však nesúhlasil a zdôraznil, že aj so 76 poslancami je možné vládnuť, hoci to považuje za náročné. Tvrdí, že nejde o vládnu krízu, čo podľa neho dokazuje štvrtkové hlasovanie.
Karas zároveň kritizoval Smer-SD za to, že situácia najviac vyhovuje premiérovi Robertovi Ficovi a jeho strane. Podľa neho necháva svojich koaličných partnerov „na barikádach“. Gašpar tieto tvrdenia odmietol a deklaroval snahu Smeru vládnuť pokojne a odborne. Dodal, že konflikty v koalícii by mohli byť riešené prostredníctvom memoranda.
Koaličné spory a otázka štátneho rozpočtu
Témou diskusie boli aj rozpory medzi koaličnými partnermi. Správanie poslanca Samuela Migaľa (Hlas-SD), ktorý nepodporil dve novely zákonov z dielne SNS, označil Gašpar za porušenie koaličnej zmluvy. Migaľ údajne nepredložil pozmeňujúci návrh, čo mohlo byť podľa Gašpara dôsledkom konfliktu záujmov.
Blížiace sa hlasovanie o štátnom rozpočte na rok 2025 bolo ďalšou kľúčovou témou. Gašpar vyjadril presvedčenie, že rozpočet bude schválený, hoci pripustil, že konsolidačné opatrenia sa dotknú každého. Karas však rozpočet označil za nekompetentný a upozornil, že jeho dôsledky pocítia občania aj v nasledujúcom volebnom období.
Minister vnútra a bezpečnostná situácia
Diskutovalo sa aj o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD). Gašpar zdôraznil, že koalícia uprednostňuje schvaľovanie zákonov a nebola dosiahnutá zhoda na skrátení rozpravy. Karas kritizoval ministrovo vedenie rezortu a upozornil na uzavretie zmieru s Andrejom Babišom.
Na záver sa diskutovalo o bezpečnostnej situácii na Slovensku. Gašpar oznámil, že objekty kritickej infraštruktúry budú pod zvýšeným dohľadom, pričom vyjadril nádej, že Ukrajina nemá záujem poškodzovať slovenskú infraštruktúru. Karas apeloval na bezpečnostné zložky, aby konali tak, aby nevyvolávali zbytočnú paniku medzi občanmi.
Politická situácia na Slovensku zostáva napätá. Vládna koalícia čelí nielen otázkam dôvery, ale aj výzvam, ktoré sa dotýkajú občanov a budúcnosti krajiny. Diskusia naznačila, že riešenie konfliktov si bude vyžadovať intenzívnu komunikáciu, kompromisy a zodpovedné kroky všetkých politických hráčov.