fbpx

Naozaj potrebujeme 10-tisíc krokov denne? Aké je minimum pre lepšie zdravie?

Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/standret)

„Štúdie jasne ukázali, že jednému z desiatich predčasných úmrtí možno predísť už 11 minútami svižnej chôdze denne. Čím viac krokov urobíme, tým viac znížime riziko nielen kardiovaskulárnych ochorení, ale aj mnohých druhov rakoviny,“ hovorí profesor Linhart.

Kardiológ tiež zdôrazňuje, že je potrebné prejsť denne aspoň 6 000 krokov, pričom každý krok navyše sa počíta. A čo ak majú ľudia problém s pohyblivosťou a prejsť 6 000 krokov je nad ich sily? John Ford im radí, aby sa pokúsili pridať ďalších 20 až 30 % k tomu, čo už prejdú.

2 300 krokov naozaj nestačí

„V nedávnej štúdii boli uverejnené údaje, ktoré chybne stanovili 2 300 krokov ako ‚magickú hranicu‘ na zlepšenie kardiovaskulárneho rizika. To však nestačí,“ dodáva profesor Linhart.

O štúdii, ktorú spomína lekár a ktorá bola uverejnená v časopise European Journal of Preventive Cardiology v auguste 2023, informoval aj časopis Newsweek. V štúdii sa zistilo, že zníženie úmrtnosti zo všetkých príčin možno pozorovať už pri chôdzi 4 000 krokov denne, pričom zníženie kardiovaskulárneho rizika sa podľa štúdie prejavilo po 2 337 krokoch. Takýto malý počet krokov sa však v iných štúdiách neodporúča.

Každý krok sa počíta

Odpovede na otázku, koľko krokov treba urobiť každý deň, sa rôznia. Napríklad Thijs Eijsvogels, docent fyziológie cvičenia na Radboud University Medical Center v Holandsku, hovorí, že odporúčaný počet krokov je individuálny. Závisí od zdravotných cieľov a návykov každého človeka.

„Pridanie 1 000 krokov k dennej rutine, čo zodpovedá približne 10 minútam rýchlej chôdze, by mohlo znížiť riziko úmrtia približne o 15 percent. Ďalšie zvyšovanie počtu krokov by mohlo ďalej zvýšiť prínos pre zdravie. Takže každý krok sa počíta!“ zdôrazňuje docent Eijsvogel.

Chôdzou proti demencii

Štúdia z roku 2019 uverejnená v časopise JAMA Neurology napríklad dokazuje, že pravidelná a dostatočne dlhá chôdza prospieva nielen srdcu, ale aj mozgu.

Štúdia zistila, že celkový počet približne 8 900 krokov denne spomaľuje rýchlosť úbytku kognitívnych funkcií a objemu mozgu u ľudí s vysokým rizikom vzniku demencie.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie