Z dôvodu zdražovania cien potravín sa čoraz viac Slovákov uchyľuje k nákupom u susedov. A nečudo, veď za nákup rovnakých potravín viete za hranicami ušetriť aj niekoľko eur.
Medziročná úroveň inflácie sa v septembri 2024 dostala na hodnoty z júla 2024, kedy dosiahla 2,6 percenta. Ceny vybraných potravín medzimesačne stúpli o 2,6 percenta, napríklad oleje a tuky zdraželi o 7,3 percenta, maslo o 9,4 percenta a taktiež aj ovocie, informuje Štatistický úrad.
„Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v septembri mierne vzrástli, v priemere o 0,1 %. V porovnaní s augustom sa ceny zvýšili v 7 z celkovo 12 odborov (výdavkových skupín domácností), a to v rozsahu od 0,1 % až do 3,9 %. Najvyššie medzimesačné zvýšenie cien zaznamenal odbor vzdelávania a stravovania v odbore reštaurácie a hotely. Prvý mesiac nového školského roka priniesol zvyšovanie cien na takmer všetkých stupňoch vzdelávania – od predškolského po stredoškolské vrátane umeleckých a jazykových škôl, ako aj rôznych kurzov. Rodičov školopovinných detí sa dotklo tiež zvyšovanie režijných poplatkov spojených so stravovaním v školských jedálňach a stravovania bez dotácií. Ceny v druhej váhovo najvýznamnejšej zložke výdavkov domácností, v odbore potraviny a nealkoholické nápoje), zostali v septembri v priemere nezmenené,“ píše ŠÚ SR.
Nielen vysoká cena masla vyvoláva v spoločnosti pobúrenie. Kocku 250-gramového masla už ani v akcii nedostanete za 2 eurá, ale za výrazne viac. Bežná cena sa hýbe okolo alebo nad 4 eurami. Slováci preto usilovne sledujú letáky a akciové ceny, aby v dobe zdražovania ušetrili čo najviac.
Vláda síce schváleným konsolidačným balíčkom sľubuje lacnejšie potraviny, no vyššie či novozavedené dane (ako napríklad transakčná daň) nemusia priniesť také zlacnenie tovarov a služieb, aké koalícia avizuje.
A preto sa mnoho obyvateľov uchyľuje k nákupom u susedov. Najlepšie pochodia Slováci, ktorí bývajú v pohraničných oblastiach, kde si „odskočia“ na nákup základných potravín do Rakúska, Maďarska či Poľska. Práve u severných susedov vedia za rovnaké potraviny ušetriť aj niekoľko eur.
Stále však platí, že u nás nakupujeme výrobky za oveľa vyššie ceny. Poslanec za hnutie Slovensko Július Jakab absolvoval nákup vybraných potravín v obchodnom reťazci na Slovensku a v Poľsku.
Za cukor by ste v Poľsku zaplatili v prepočte 0,81 eura, kým u nás 1,29 eura, čo je rozdiel 60 percent. Za kilogramový balík ryže zaplatíte v Poľsku 0,93 eura, u nás stojí rovnaký balík za 1,59 eura, čo predstavuje rozdiel 72 percent. Obyčajná kaiserka by vás v Poľsku vyšla na 0,35 eura, ale na Slovensku 0,75 eura, čo je 115-percentný rozdiel. Veľký rozdiel je aj v cene cibule. V Poľsku stojí kilogram 0,46 eura, no u nás vás vyjde na 1,19 eura.
Z celého nákupu boli na Slovensku lacnejšie iba dva produkty – polohrubá múka za 0,45 eura, ktorá v Poľsku stojí o 10 centov viac a kuracie stehná, kde kilogram vás vyšiel na Slovensku za 6,06 eura, v Poľsku ste zaplatili o necelých 60 centov viac.
Celý nákup vyšiel poslanca Jakaba v Poľsku na vyše 58 eur, na Slovensku na 77,54 eur, čiže takmer o 20 eur viac. „Priemer našich porovnávacích nákupov hovorí, že Slováci nakupujú tie isté potraviny, v tom istom reťazci o 50 percent drahšie, ako Poliaci. A slovenský nákup dokonca neustále zdražuje. Toto dokonca potvrdil aj Štatistický úrad Slovenskej republiky. Slováci nakupujú čím ďalej, tým drahšie potraviny,“ povedal na sociálnej sieti.