Lieky treba kupovať iba cez schválené a registrované internetové lekárne. Tieto stránky musia mať na webe bezpečnostné logo, ktoré po kliknutí vedie na stránku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) so zoznamom registrovaných lekární. ŠÚKL o tom informoval na sociálnej sieti.
„Pri nákupe liekov mimo legálneho reťazca existuje vysoké riziko, že sa dostanete k falšovaným liekom,“ upozornil ŠÚKL. Vyzval ľudí na obozretnosť pri podvodných reklamách, ktoré ponúkajú lieky za neuveriteľne nízke ceny alebo bez potreby lekárskeho predpisu.
Odborníci vysvetlili, že na internete je možné zakúpiť iba voľnopredajné lieky, ktoré sú registrované v SR a nie sú viazané na lekársky predpis. „Lieky na predpis môže vydávať len osoba s vysokoškolským vzdelaním v odbore farmácia, a to len v kamennej lekárni,“ doplnili.
ŠÚKL spresnil, že podvodné reklamy často vedú k nákupu nelegálnych alebo falšovaných liekov. „Tieto lieky môžu obsahovať nebezpečné látky ako jedy na potkany, cement, ťažké kovy, nemrznúce zmesi alebo farby na steny, ktoré sú nebezpečné pre zdravie,“ varoval ústav s tým, že falšované lieky tohto typu obsahujú nesprávnu účinnú látku, nekvalitnú alebo žiadnu. Upozornili tiež, že ich užívaním môže dôjsť k predávkovaniu alebo zhoršeniu zdravotného stavu.
Príliš vysoké dávky paracetamolu môžu poškodiť pečeň
Príliš vysoké dávky paracetamolu môžu poškodiť pečeň. Denná dávka by podľa odborníkov nemala presiahnuť 4000 miligramov. Počas užívania lieku sa zároveň neodporúča konzumovať alkohol. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na to upozornil na sociálnej sieti.
Podotkol, že paracetamol patrí medzi najčastejšie používané lieky na zmiernenie bolesti a zníženie horúčky. „Lieky s obsahom paracetamolu sa užívajú najmä pri chrípke, prechladnutí, na bolesti hlavy a chrbta. Na rozdiel od kyseliny acetylsalicylovej (známej ako acylpyrin alebo aspirín) nemá protizápalové účinky, neovplyvňuje výrazne zrážanlivosť krvi a je šetrný k tráviacemu traktu,“ ozrejmil ŠÚKL.
Zdôraznil, že paracetamol je bezpečný a účinný liek, ak sa používa zodpovedne a správne. Apeluje preto na dodržiavanie odporúčaného dávkovania, ktoré by u dospelých nemalo presiahnuť 4000 miligramov denne. Ako priblížil, pacienti by mali užívať 500 až 1000 miligramov každých štyri až šesť hodín.
Odporúča tiež skontrolovať zloženie iných užívaných liekov. „Paracetamol je častou súčasťou kombinovaných liekov. Ich súčasným užívaním môže dôjsť k neúmyselnému zdvojnásobeniu dávky,“ ozrejmil ŠÚKL.
Varuje aj pred konzumáciou alkoholu počas užívania paracetamolu. „Alkohol môže zosilniť účinky paracetamolu, čo môže viesť k nevedomému prekročeniu bezpečných dávok a zvýšiť riziko otravy a vážneho poškodenia pečene,“ vysvetlil ústav.
Pacientom odporúča, aby sa poradili s lekárom, ak užívajú aj iné lieky, ak majú ochorenie pečene alebo obličiek i v prípade, že potrebujú užívať liek viac ako tri dni na zníženie horúčky a desať dní na utíšenie bolesti.