„Bariéra je v nebezpečenstve, a ak sa neodkloníme od súčasného kurzu, naša generácia bude pravdepodobne svedkom zániku jedného z týchto veľkých prírodných divov,“ upozornil hlavný autor novej štúdie Benjamin Henley.
„Ak si dáte všetky dôkazy dohromady, biológia koralov a ekológia útesov nám hovoria, že extrémnym teplotám čelia príliš často na to, aby sa tieto koraly mohli účinne prispôsobiť a vyvíjať,“ dodal.
Vedci zároveň dúfajú, že nové dôkazy by nakoniec mohli prinútiť organizáciu UNESCO, aby prehodnotila svoje tohtoročné rozhodnutie nezaradiť Veľkú koralovú bariéru na zoznam ohrozených miest svetového dedičstva.
Bariéry sú po celom svete kľúčové pre produkciu morských plodov aj pre cestovný ruch. Vedci už dlho varujú, že ďalší úbytok možno očakávať kvôli budúcemu otepľovaniu. Svet sa blíži k hranici 1,5 °C teplotného nárastu oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou (konkrétny teplotný údaj z predindustriálneho obdobia sa neuvádza, tieto údaje a rôzne odchýlky sú len orientačné, simulované – pozn. red.).
Signatári Parížskej klimatickej dohody sa v roku 2015 okrem iného zaviazali prijať také opatrenia, ktoré povedú k tomu, aby sa planéta neoteplila viac ako o 1,5 stupňa Celzia. Aj v prípade, že sa podarí udržať globálne otepľovanie pod touto hranicou, ktorú Zem podľa vedcov takmer určite prekročí, môže byť ohrozených 70 až 90 percent koralov na celom svete.
V dôsledku toho by sa v budúcnosti na koralových útesoch pravdepodobne ešte viac znížila druhová rozmanitosť koralov. To sa ostatne deje už teraz v súvislosti s tým, ako sa oceány otepľujú.