fbpx

Najvyššie teploty oceánu za 400 rokov. Veľká koralová bariéra nemusí oteplenie prežiť

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay.com

Teplota Tichého oceánu pri Veľkej koralovej bariére dosiahla v poslednom desaťročí najvyššiu hodnotu za posledných 400 rokov, čo ohrozuje najväčší systém koralových útesov. O rastúcej teplote morskej vody v tejto oblasti tento týždeň informovala agentúra AP s odkazom na štúdiu austrálskych vedcov, píše novinky.cz.

Podľa nej bariéra pravdepodobne neprežije, ak sa nepodarí zastaviť otepľovanie našej planéty. Veľký koralový útes, najväčší ekosystém koralových útesov na svete a jeden z biologicky najrozmanitejších, sa tiahne v dĺžke asi 2300 km pozdĺž pobrežia austrálskeho Queenslandu v Korálovom mori, čo je okrajové more Tichého oceánu.

Bariéru postihol medzi rokmi 2016 a 2024 veľmi nepriaznivý jav: masové bielenie koralov. Takzvané bielenie koralov nastáva, keď sa koraly v dôsledku otepľovania morskej vody začnú zbavovať farebných rias, ktoré im dodávajú výživné látky.

Začiatkom tohto roka leteckí prieskumníci objavili takéto bielenie koralov u viac ako 300 útesov v systéme na severovýchodnom pobreží Austrálie v plytkých oblastiach, ktoré pokrývajú dve tretiny bariéry, uviedli zástupcovia chráneného územia Great Barrier Reef Marine Park. Porovnanie s historickými údajmi pomocou vzoriek kostier koralov Vedci z Univerzity v Melbourne a ďalších inštitúcií dokázali nedávne teploty oceánu porovnať s historickými údajmi pomocou vzoriek kostier koralov z Korálového mora a rekonštruovať údaje o teplote hladiny z rokov 1618 až 1995.

Tieto údaje spojili s informáciami o teplote morskej hladiny od roku 1900 do roku 2024, pre danú simuláciu poslúžili aj údaje z podmorských či satelitných prieskumov. Výskumníci v rámci komplexnej štúdie, ktorej výsledky prezentoval vo štvrtok 7. augusta odborný časopis Nature, zistili, že pred rokom 1900 boli teploty oceánskych vôd prevažne stabilné a od roku 1960 do roku 2024 trvale rástli od januára do marca.

Počas piatich rokov bielenia koralov v poslednom desaťročí – v rokoch 2016, 2017, 2020, 2022 a 2024 – boli teploty v januári a marci výrazne vyššie než kedykoľvek v období od roku 1618, uviedli výskumníci. Pomocou modelov prisúdili rýchlosť otepľovania po roku 1900 klimatickým zmenám spôsobeným človekom. Jediným ďalším rokom, ktorý bol takmer rovnako teplý ako roky masového bielenia v poslednom desaťročí, bol rok 2004.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie