Cieľové hodnoty cholesterolu, konkrétne ide o LDL cholesterol (nazývaný tiež „zlý“ cholesterol), by mali mať zdraví ľudia bez zvýšeného rizika kardiovaskulárnych ochorení pod 3 mmol/l. Tí, ktorí už ale majú vyššie riziko týchto ochorení (napríklad majú vysoký tlak, trpia cukrovkou, už prekonali infarkt a pod.), by ho mali mať ešte nižší (podľa stupňa rizika pod 2,6 mmol/l, prípadne pod 1,8 mmol/l alebo ešte nižšie).
Ako vyzerá liečba?
Vysoký krvný tlak (teda hypertenzia ) je nebezpečný, pretože môže viesť k viacerým ochoreniam. Keďže prispieva ku kôrnateniu tepien – ateroskleróze, zvyšuje tak riziko srdcovo-cievnych chorôb, ako je ischemická choroba srdca, vrátane infarktu myokardu, a taktiež cievnych mozgových príhod. Môže tiež viesť k srdcovému zlyhávaniu, ochoreniu obličiek a dokonca slepote.
Pri nastavovaní liečby berie lekár do úvahy celkový zdravotný stav pacienta, hlavne ostatné pridružené ochorenia a lieky, ktoré na ne pacient užíva.
„Pri farmakologickej liečbe hypertenzie sa používajú rôzne druhy liekov, tzv. antihypertenzíva. Často sa volí kombinovaná liečba, kedy sa spájajú účinky rôznych liečiv. Základom farmakologickej liečby je však spolupráca pacienta, teda jeho pravidelné užívanie liekov podľa pokynov lekára,“ vysvetľuje Jana Sokolová, Therapeutic Area Manager spoločnosti Zentiva, výrobcu liekov na vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne ochorenia.
A čo ak treba farmakologickú liečbu pri vysokom cholesterole? „Ak lekár vyhodnotí, že je potrebné u pacienta znížiť cholesterol liekmi, najčastejšie sa používa účinná látka zo skupiny statínov. Práve tie dokážu veľmi rýchlo a efektívne cholesterol znížiť. Ak pacient túto účinnú látku netoleruje, alebo preňho nie je vhodná, zvolí sa iná. Tak ako pri hypertenzii, aj v prípade vysokého cholesterolu sú k dispozícii viaceré účinné látky a druhy liekov,“ dodáva na margo liečby vysokého cholesterolu Jana Sokolová zo Zentivy.
Ako týmto ochoreniam predchádzať
Recept, ako predchádzať vzniku kardiovaskulárnych ochorení, je pomerne jednoduchý – kontrolovať svoju hmotnosť, mať dostatok pohybu, dostatok spánku, nefajčiť, manažovať stres a, predovšetkým, zdravo sa stravovať. A ako by mala táto zdravá strava vyzerať?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)