Kybernetické incidenty sú už tretí rok po sebe globálne najvýznamnejším rizikom a prvýkrát s jasným rozdielom, a to o päť percentuálnych bodov. Odborníci na riziká považujú únik dát za najnebezpečnejšiu kybernetickú hrozbu, čo uviedlo 59 percent respondentov. Za ním sú útoky na kritickú infraštruktúru a na fyzické aktíva s 53 percentami. Nasledujú útoky ransomwarom, teda vydieračským softvérom, pri ktorých vlani znepokojujúco rástol počet týchto poistných udalostí, medziročne o viac ako 50 percent.
„Kybernetickí zločinci skúmajú možnosti, ako využiť nové technológie, ako je umelá inteligencia, pre automatizáciu a zrýchlenie útokov a tým vytvárajú efektívnejší malware a phishing. Očakáva sa, že rastúci počet incidentov spôsobených nedostačujúcou kybernetickou bezpečnosťou, najmä pokiaľ ide o mobilné zariadenia, chýbajúcich odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti a hrozby, ktorým čelia menšie firmy kvôli svojej závislosti na outsourcingu IT, budú hlavnými ťahúňmi kybernetických aktivít v roku 2024,“ upozornil Scott Sayce z Allianz Commercial.
Napriek minuloročnému zmierneniu postpandemického prerušenia dodávateľského reťazca si prerušenie prevádzky udržuje svoju pozíciu druhej najväčšej hrozby v rámci prieskumu s 31 percentami. Tento výsledok odráža vzájomné prepojenie v nestabilnom globálnom podnikateľskom prostredí, rovnako ako silnú závislosť kritického tovaru a služieb na dodávateľských reťazcoch, uzatvára správa Allianz Risk Barometer.