Najväčší svetový výrobca čipov má namále. Narýchlo musí školiť zamestnancov

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: FREEPIK/pressfoto

Prudko rastúci dopyt, najmä po čipoch, ktoré poháňajú AI, viedol k nedostatku talentov v celom polovodičovom priemysle.

„Nájdenie tých najlepších ľudí bol vždy problém, ale teraz sa stal ešte väčším, keď sa svet v posledných rokoch náhle prebudil a uvedomil si, že polovodiče sú dôležité,“ povedal Stewart Randall, vedúci elektroniky a vstavaného softvéru v poradenskej spoločnosti Intralink.

„Rozširovanie počtu tovární a ich kapacity súvisí s geopolitikou, ale aj s dopytom na trhu. To znamená, že potrebujeme viac ľudí na dizajn integrovaných obvodov a ich výrobu a zručnosti v oblasti materiálovej vedy. O tieto talenty súťaží celý svet,“ dodal.

Ho z TSMC dodáva, že nedostatok talentovaných nováčikov je jedným z hlavných problémov, pred ktorým spoločnosť stojí. „Ak sa chceme globálne rozvíjať, potom skutočne potrebujeme rozšíriť zásobáreň ľudských zdrojov. V súčasnej dobe máme asi 77-tisíc zamestnancov po celom svete. Za pár rokov ich počet dosiahne 100-tisíc,“ dodala Ho.

Na nadčasy zvyknutí

Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov nie je jediným problémom. TSMC tiež riešila rozdiely v pracovnej kultúre medzi ázijskými a západnými krajinami.

Inžinieri na Taiwane síce dostávajú veľmi dobrý plat, práca je ale časovo náročná. Ak ostrov napríklad zasiahne zemetrasenie, čo je častý jav, očakáva sa, že sa inžinieri vrátia do práce okamžite, bez ohľadu na dennú dobu.

Kristy Hsuová, riaditeľka taiwanského ASEAN Studies Center, uviedla, že zatiaľ čo taiwanskí zamestnanci môžu byť zvyknutí na nadčasy a nepretržitú pohotovosť, ostatní pracovníci nie.

„Výroba čipov je veľmi náročná na pracovnú silu, a preto ľudia musia pracovať nadčas,“ povedala. „Tiež musíte byť vždy pripravení na to, že vás zavolajú, či už je to počas čínskeho nového roka alebo Vianoc.“

„Táto pracovná kultúra je na Taiwane a niektorých ďalších východoázijských krajinách, ako je Japonsko, po generácie bežná,“ dodala. „Keď o tom hovoríte v USA a Nemecku, je to problematickejšie.“

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie