Najteplejší rok 2024: Priemerné teploty majú prekročiť symbolickú hranicu. Globálne otepľovanie je výzvou pre vlády

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

200 krajín sa v roku 2015 zaviazalo splniť parížsku klimatickú dohodu o zmiernení dopadov klimatických zmien a globálneho otepľovania. Rok 2024 s najväčšou pravdepodobnosťou prekoná aj minuloročný rekord.

Teraz je viac než isté, že rok 2024, v ktorom sa striedali epizódy s intenzívnymi horúčavami a suchom a mohutnými búrkami, bude podľa prognóz európskej klimatickej služby najteplejším na svete v histórii meraní.

Rekord by zmiernilo prudké ochladenie

Globálne priemerné teploty v priebehu roka skončia pravdepodobne na úrovni viac ako 1,5 °C nad hodnotami spred industriálneho obdobia (1850-1900), čo by znamenalo, že rok 2024 by bol prvým kalendárnym rokom, ktorý prekročí túto symbolickú hranicu, píše BBC.

Tieto vysoké teploty sú spôsobené najmä klimatickými zmenami, s menším príspevkom prírodných faktorov, ako je napríklad jav El Niño. Vedci tvrdia, že by to malo pôsobiť ako poplach pred budúcotýždňovou klimatickou konferenciou OSN v Azerbajdžane, COP29.

„Tento najnovší záznam vysiela ďalšie ostré varovanie vládam na COP29 o naliehavej potrebe konať na obmedzenie akéhokoľvek ďalšieho otepľovania,“ hovorí Liz Bentley, výkonná riaditeľka Kráľovskej meteorologickej spoločnosti.

Globálne teploty boli počas prvých 10 mesiacov roku 2024 také vysoké, že len nepravdepodobne prudký pokles v posledných dvoch mesiacoch by zabránil dosiahnutiu nového rekordu. V skutočnosti je pravdepodobné, že rok 2024 bude podľa údajov Európskej služby pre zmenu klímy Copernicus aspoň o 1,55 °C teplejší ako v predindustriálnych časoch.

„Predindustriálny“ sa vzťahuje na referenčné obdobie 1850-1900, čo sa zhruba rovná dobe, kedy ľudia začali výrazne ohrievať planétu, napríklad spaľovaním veľkého množstva fosílnych palív. Prognóza znamená, že rok 2024 by mohol prekonať súčasný rekord 1,48 °C, ktorý bol stanovený len minulý rok.

„Toto predstavuje nový míľnik v globálnych teplotných rekordoch,“ dodáva Samantha Burgess, zástupkyňa riaditeľa spoločnosti Copernicus. Podľa údajov programu Copernicus by to tiež predstavovalo prvý prípad, keď v kalendárnom roku presiahlo oteplenie hodnoty 1,5 °C.

Parížska klimatická dohoda

Rekord bude symbolickým míľnikom, pretože takmer 200 krajín sa zaviazalo, že sa v rámci parížskej klimatickej dohody z roku 2015 pokúsia obmedziť dlhodobé zvyšovanie teploty na túto úroveň v nádeji, že sa vyhnú niektorým z najhorších dopadov zmeny klímy.

Ak sa prekročí hranica 1,5 °C, neznamená to, že bol prekročený parížsky cieľ, pretože ide o priemerné teploty za obdobie približne 20 rokov, aby sa vyrovnala prirodzená variabilita. Z dlhodobého hľadiska to predstavuje riziko. Minulý mesiac OSN varovala, že na základe súčasnej politiky by sa svet mohol v tomto storočí otepliť o viac ako 3 °C.

Špecifiká roku 2024 tiež vyvolávajú obavy. Teplo na začiatku roka 2024 podporilo prirodzené počasie El Niño. To je miesto, kde sú povrchové vody vo východnom tropickom Tichom oceáne teplejšie ako zvyčajne, čo uvoľňuje do atmosféry ďalšie teplo.

Posledná fáza El Niño sa začala v polovici roku 2023 a skončila okolo apríla 2024, no teploty sú odvtedy nevídane vysoké. Podľa údajov programu Copernicus za posledný týždeň vytvorili globálne priemerné teploty každý deň nové rekordy pre ročné obdobie.

Obavy vyvoláva aj chladnejšia La Niña

Mnohí vedci očakávajú, že sa čoskoro vyvinie opačná, chladnejšia fáza, La Niña. To by teoreticky malo viesť k dočasnému poklesu globálnych teplôt v budúcom roku, aj keď nie je isté, ako presne to bude.

„So záujmom budeme sledovať, čo sa stane v roku 2025 a neskôr,“ hovorí Ed Hawkins, profesor klimatickej vedy na University of Reading.

Ale keďže hladiny skleníkových plynov v atmosfére stále rýchlo rastú, vedci varujú, že je pravdepodobne len otázkou času, kedy budú stanovené nové rekordy.

„Vyššie teploty spôsobujú, že búrky sú intenzívnejšie, vlny horúčav silnejšie a silné dažde extrémnejšie, s jasne viditeľnými následkami pre ľudí na celom svete,“ hovorí profesor Hawkins.

„Stabilizácia globálnych teplôt dosiahnutím čistých nulových emisií je jediný spôsob, ako zastaviť zvyšovanie nákladov na tieto katastrofy,“ uzatvára.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie