Najťažší deň vojny. Izrael sa po smrti 21 vojakov pýta, čo ďalej s Gazou

Ahmad Abu Latif, bol medzi 21 vojakmi IDF, ktorí tragicky prišli o život, keď slúžili svojej krajine v pásme Gazy. Zdroj: X/Uri Israel

Vzhľadom na to, že stále existujú stovky kilometrov tunelov používaných teroristickou skupinou pod Gazou, môže pokračovanie demolačných operácií znamenať riziko ďalších nehôd na bojisku.

Plán zavedenia nárazníkovej zóny

Ničenie budov v blízkosti hraníc má viacero funkcií, píše izraelský denník. Po prvé, aby hnutie Hamas a ďalšie teroristické organizácie nemali priamu viditeľnosť na izraelské základne či obce v blízkosti hranice. Po druhé, aby z nich nemohli pozorovať a strieľať.

Izraelskí armádni dôstojníci v posledných týždňoch hovorili aj o pláne zavedenia nárazníkového pásma.

Operácia v nárazníkovej zóne je podľa medzinárodného práva sporná. Aj keď sa armáda snaží zdôrazniť, že budovy určené na demoláciu slúžili ako „teroristická infraštruktúra“, ťažko to môže platiť pre každú z nich v blízkosti hraníc. Pre ich zničenie by musel existovať jasný vojenský dôvod.

Slabnúca verejná podpora vojenskej operácie

Zatiaľ čo izraelská armáda a niektorí z politikov sú presvedčení, že pozemné operácie a likvidácia budov a tunelov sú potrebné na udržanie tlaku na hnutie Hamas, čoraz väčšia časť izraelskej verejnosti uvažuje podľa denníka The Times inak. Podľa niektorých prieskumov až polovica verejnosti verí, že je čas rokovať o dočasnom prímerí alebo dokonca dlhodobom prímerí s cieľom uľahčiť prepustenie 136 rukojemníkov, ktoré Hamas stále drží v Gaze.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie