Severná Amerika: Molson Brewery (Kanada), 1786
Prvý komerčný pivovar, o ktorom sa zachovali záznamy v Severnej Amerike, vznikol v roku 1632 na Manhattane. Najdlhšie fungujúcim zdokumentovaným je však Molson v Kanade, najrôznejšie zoznamy najstarších pivovarov mu pripisujú ako rok vzniku 1786, sú však k nemu nespravodlivé.
Vzťahujú ho totiž k osobe Johna Molsona, ktorý onoho roku v pivovare blízko montrealského opevnenia skutočne spustil výrobu. Lenže pivovar tam stál už predtým. Patril pánovi Thomasovi Loydovi a niesol jeho meno. Molson v ňom začal pracovať ako osemnásťročný hneď po svojom príchode do Kanady v roku 1782. O dva roky neskôr však svojho zamestnávateľa žaloval, kvôli tomu, že mu nesplácal dlh, výsledkom bolo Loydovo odsúdenie do väzenia – a dražba jeho pivovaru. Za peniaze zdedené po smrti rodičov ho kúpil práve Molson.
A hoci mladíček, mal veľa elánu, podnik najprv zavrel, aby odišiel späť do vlasti nakúpiť moderné vybavenie. Keď sa vrátil, ponúkol farmárom v okolí zadarmo semená, ak budú súhlasiť s produkciou pre slad do jeho pivovaru. Podnikateľských nápadov mal veľa, diverzifikoval biznis, investoval, požičiaval, mal lodnú dopravu. Pivovar sa v nich nestratil, rástol, funguje dodnes.
Afrika: La Société des Boissons du Maroc (Maroko), 1919
Doklady o existencii piva na africkom kontinente sú z doby dva a pol tisíc rokov pred naším letopočtom, jednotlivé oblasti mali vlastné pivovarské tradície a pivo má mnohé mená, khadi sa mu hovorí v Botswane, pito, burukutu, akpethesie v Ghane, mwenge v Ugande. V pätnástom a šestnástom storočí sa miestne výrobné postupy premiešali s tými, ktoré si priviezli Holanďania a Briti.
Ohľadom najstaršieho dodnes fungujúceho pivovaru afrického kontinentu si však musíme vystačiť s celkom strohou informácií. Prvenstvo patrí pivovaru La Société des Boissons du Maroc v marockej Casablance. Vďaka založeniu v roku 1919. A to je ohľadom jeho dejín vlastne všetko, zárez do jeho nedávnejšej histórie urobila až kúpa francúzskou spoločnosťou Castel Group v roku 2003. Pivovar produkuje pivo plzenského typu aj slabších ležiakov. A okrem toho aj olivový olej a víno.
Európa: Weihenstephan, 1040, Weltenburg (Nemecko), 1050
Na našom kontinente sa to starými pivovarmi len tak hemží a posúvajú nás o stáročia ďalej. Veď aj veľký pivovar Stella Artois bol založený v roku 1366. Pivovar Bolten je z roku 1266. Z európskej súpisky však čnie dva iné. K titulu najdlhšie súvislo fungujúci pivovar sveta sa hlásia obaja.
Prvým je bavorský Weihenstephan. Jeho príbeh začal v roku 725, kedy vo Weihenstefane vznikol benediktínsky kláštor. Okolo roku 768 mali mnísi začať variť pivo, oficiálne dejiny tamojšieho pivovaru sa však majú datovať až od roku 1044, pretože vtedy sa výrobe dostalo formálneho certifikátu. Opát Arnold získal od biskupa mesta Freising Otty I. povolenie pivo vyrábať a predávať. Lenže pozor, je v tom háčik, hoci Weihenstephan chronicky kraľuje mnohým zoznamom najstarších pivovarov. O roku 1044 totiž svedčí dokument, ktorý kritici považujú za falzifikát zo šestnásteho storočia. Prvá potvrdená zmienka o tamojšom pivovare má byť až z roku 1675.
O svoje prvenstvo sa preto hlási pivovar Weltenburg, je ako weihenstephanské dvojča, taktiež patril k benediktínskemu kláštoru, aj on je v Bavorsku. Vzniknúť mal v roku 1050.
Aj európskou kapitolou pivovarníckej histórie potom prechádzajú české kroky. Aj keď veľmi nesmelo a vlastne nepatrične. Napríklad práve rebríček servera Vine Pair uvádza ako celkom najstarší pivovar sveta Břevnovský pivovar v Prahe. Dátum vzniku kláštora je vskutku impozantný, knieža Boleslav II. a pražský biskup svätý Vojtech ho založili v roku 993, pivovar mal byť súčasťou jeho hospodárskeho zázemia. Lenže vyhlasovať preto tamojší pivovar technicky najstarším na svete je dosť nepresvedčivé.
História Břevnovského pivovaru je totiž značne prerušovaná. Celý areál zničili husitské vojny, nový pivovar vznikol až v roku 1720. Potom bola výroba piva znova zastavená v roku 1889, hlavne kvôli malej kapacite pivníc. V roku 1953 bol objekt úplne zbúraný. Na výrobu piva nadviazala spoločnosť Břevnovský kláštorný pivovar sv. Vojtecha až v roku 2011, pivovar umiestnila do bývalých stajní.