Najstaršie pivovary sveta. Fungujú aj tisíc rokov, toto si o nich netušil

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay

Austrália: Pivovar The Cascade, 1832

Anglické korene nesie pivovarníctvo prirodzene aj na austrálskom kontinente, je spojené s menom Petera Degravesa, ktorý priplával so ženou a ôsmimi deťmi do mesta Hobart Town v Tasmánii v roku 1824 – a dosvedčil podnikateľský duch. Začal prevádzkovať pílu, mestu navrhoval nový systém prívodu vody. Lenže ho mali dohnať hriechy napáchané v Anglicku. Z vlasti totiž podnikavec neodišiel s čistým štítom, nechal za sebou dlhy – lenže veritelia ho dostihli aj za oceánom. V roku 1826 putoval do väzby, prišiel o pílu, stroje, drevo.

Z väznice, v ktorej mimochodom jej riaditeľovi so zápalom sebe vlastným navrhol jej vylepšenie, vyšiel v roku 1832. Oprieť sa mohol o pôdu a majetok, ktorý mu odkázal jeho obchodný partner Hugh McIntosh – a nezaháľal. Na pozemku vystaval pivovar The Cascade. A jeho pivo nezapadlo, pijaci si ho cenili viac ako iné, okolité, kvôli horskej vode, ktorú pri výrobe používal.

Degraves sa do dejín tasmánskej metropoly zapísal mnohými spôsobmi, svojimi spormi práve o vodný systém, svojim návrhom mestského divadla, výrobou lodí podľa vlastných návrhov. Pivovar však jeho ďalším bitkám a projektom za obeť nepadol. Zachoval sa, funguje dodnes. Konzumenti oceňujú, že vsádza na vlastný slad.

Južná Amerika: Cervejaria Bohemia (Brazília), 1853

Najstarší, stále fungujúci pivovar na latinskoamerickom kontinente vznikol v roku 1853 v brazílskom meste Petrópolis. Nesie však silný odtlačok európskeho svetadielu, jeho históriou totiž defilujú Nemci a meno, ktoré odkazuje vďaka plzenskému ležiaku na Česko.

Korene petropoliského pivovaru súvisia s európskymi migrantmi, ktorí do Brazílie priplávali v druhej polovici štyridsiatych rokov devätnásteho storočia. Bol medzi nimi aj Henrich Krämer, v Nemecku vlastnil pivovar, rozhodol sa však, že so svojou početnou rodinou skúsi šťastie za oceánom.

V Brazílii sa mu po vylodení v roku 1845 plán darilo plniť, ako zručný remeselník si dosť zarábal, postavil si honosný dom – a nakoniec od iného nemeckého emigranta Henrique Leidena kupuje pivovar na petropoliskej ulici Rua dos Artistas. Aj táto história má však trochu nejasností, niektoré zdroje tvrdia, že podnik kúpil v roku 1854, podľa iných sa v onom roku rokovania len začali, tiahli sa však dlhé štyri roky. Zhoda je však na tom, že pivovar vznikol v roku 1853.

Po transakcii dostane pivovar meno Imperial Fábrica Nacional de Henrique Kremer a do dejín mesta sa evidentne zapísal bujara, ako dosvedčuje novinový článok z roku 1863, ktorý opisuje hromadnú bitku, ktorá v pivovare prepukla pri tancovačke, a požaduje koniec obdobných pivovarských radovánok.

V roku 1883 zvládne pivovar ročnú produkciu milióna fliaš. O päť rokov neskôr dostáva meno Cervejaria Bohemia. Niekoľkokrát mení majiteľa, v prevádzke je však dodnes.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie