Najstarší suchozemský tvor na svete sa volá Jonathan. Má 190 rokov a libido mladíka

Zdroj: facebook/Guinness World Records
Reklama

Ikona ostrova

Jonathan je podľa opatrovníka spoločenský a aktívne vyhľadáva aj ľudskú spoločnosť. Najradšej má škrabkanie rukou a hneď ako sa na neďalekých tenisových kurtoch začne niečo diať, Jonathan sa sem vypraví na inšpekciu. Počas teplých dní sa vyhrieva na slnku a keď sa ochladí, ukryje sa do trávy alebo listov a nevystrčí z nich ani nos.

Pre domácich je natoľko známy a dôležitý, že sa jeho podobizeň nachádza aj na svätohelenskej minci v hodnote 5 pencí. „Je to naša ikona, symbol stálosti tvárou v tvár meniacemu sa svetu,“ komentuje veterinár.

Tento rok oslávi Jonathan svoje 191. narodeniny, no jeho veterinár si myslí, že je v skutočnosti omnoho starší.

Ako starý Jonathan je, pochopíme až po tom, ako začne Hollins ilustrovať jeho vek na priebehu dejín: Jonathan je tak starý, že v čase svojho vyliahnutia z vajíčka trvalo ešte 50 rokov, kým bol vynájdený automobil, ale napríklad aj taká žiarovka, ktorú si Edison nechal patentovať až v roku 1879. Jonathan zažil obe Svetové vojny a jedného z najstaršie vládnucich panovníkov svetovej histórie, Františka Jozefa I., prežil o viac ako 100 rokov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jonathan🐢 (@jonathan.tortoise)

Tajomstvo (korytnačej) dlhovekosti

Veľké korytnačky majú podľa odborníkov predpoklady k dlhému životu. Ich metabolizmus je pomalý, čo súvisí s ich nízkou tepovou frekvenciou. Zjednodušene povedané — čím pomalšie srdce búši, tým pomalšia je látková výmena a tým pomalšie živočích starne.

Samotné srdce je vytrvalé, ale za život zvládne len určitý počet úderov. Korytnačie srdce má frekvenciu okolo 30 tepov za minútu, ľudské 60 a viac. „Plazy dýchajú pomaly, dajú si načas, aby sa nakŕmili, uzdravili i zostarli,“ vysvetľuje veterinár.

K dlhovekosti prispieva aj životný štýl korytnačiek, ktoré sa nikam neponáhľajú, ani sa nestresujú. Sú to všežravci, aj keď väčšie druhy ako ten Jonathanov konzumujú výhradne rastlinnú potravu.

Jonathan je dnes najstarším žijúcim živočíchom na svete. Zápis do Guinessovej knihy rekordov získal pred štyrmi rokmi, pričom titul prevzal od korytnačky Tu’i Malila, ktorá zomrela v roku 1956 vo veku 188 rokov.

V porovnaní s ríšou morských živočíchov je však korytnačí deduško Jonathan pomerne mladý. Jeden z druhov morských lastúrnikov sa dožíva aj viac ako 400 rokov a mušľa menom Ming sa podľa záznamov dožila rekordných 507 rokov.

 

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia