NAJMÚDREJŠÍ ľudia v histórii podľa IQ: Niektorí z toho profitovali, iných takmer upálili

Medzi najväčších géniov všetkých čias patria aj Albert Einstein a Leonardo da Vinci. Zdroj: X/insanokurX, The Nobel Prize
Reklama

Johann Wolfgang von Goethe (IQ 210-225)

Johann Wolfgang von Goethe je dobrým dôkazom skutočnosti, že ľudia s vysokým IQ nemusia byť zďaleka len osvietení matematici alebo geniálni fyzici. Hoci vyštudoval právo, jeho skutočnou vášňou bola literatúra, veda a umenie. Keď mal 24 rokov, napísal román Utrpenie mladého Werthera. Ten mu priniesol okamžitý medzinárodný úspech – dokonca aj Napoleon Bonaparte ho označil za jedno z najväčších diel európskej literatúry. Jeho najslávnejším dielom je potom bezpochyby Faust, epická dráma o učencovi, ktorý sa upíše diablovi.

Kim Ung-Yong (IQ 210)

Najvýraznejšou kapitolou života Kim Ung-Yonga bolo pôsobenie v NASA, kam nastúpil iba v ôsmich rokoch. Venoval sa najmä komplexným matematickým rovniciam súvisiacim s vesmírnym programom. Napriek tomu nebol v úlohe zázračného génia šťastný. Podľa svojich slov žil vtedy ako stroj – iba riešil rovnice, jedol a spal. Aj preto sa rozhodol odísť do ústrania a žiť normálny život. Hoci ho médiá označovali za „padnutého génia“, on sám svoje rozhodnutie nikdy neľutoval. Tvrdí, že úspech nie je merateľný iba akademickými úspechmi, ale predovšetkým osobným šťastím a spokojnosťou.

Nikola Tesla (IQ 160-310)

Presné IQ chorvátskeho rodáka nie je možné s istotou stanoviť. Aj tak ho mnohí odborníci porovnávajú napríklad aj s Albertom Einsteinom, pričom vyzdvihujú najmä jeho obsiahly prínos elektrotechnike, fyzike a ďalším vedeckým odborom. Tesla sa v pokročilom veku stal vegetariánom, žijúcim iba na mlieku, chlebe, mede a zeleninových šťavách. Napriek tomu, že bol úspešný vynálezca, nemal podnikateľské schopnosti či ambície, takže sa mu nikdy nepodarilo výrazne zbohatnúť. Občas sa dokonca kvôli svojim projektom musel aj zadĺžiť.

Leonardo da Vinci (IQ 180-220)

Génius da Vinci predbehol svoju dobu o stáročia. Navrhol lietajúce stroje, vrátane predchodcu helikoptéry, obrnené vozidlo podobné tanku, a dokonca aj potápačský oblek. Významne prispel k poznaniu ľudskej anatómie – ako prvý správne popísal dvojité zakrivenie chrbtice a vykonal detailné štúdie ľudskej lebky. Hoci hodnotu jeho IQ nemožno s istotou určiť, prístup, ktorý mal tento renesančný muž ku skúmaniu sveta, bol bezpochyby revolučný. Jeho schopnosť skombinovať vedu a umenie tak fascinuje ľudstvo dodnes.

Gottfried Leibniz (IQ 182-205)

Gottfried Wilhelm Leibniz, narodený v prvej polovici 17. storočia v Lipsku, bol skutočne pozoruhodnou osobnosťou. Muž, často označovaný za „posledného univerzálneho génia“, prejavoval mimoriadne nadanie už v detstve – v dvanástich rokoch plynule ovládal latinčinu a študoval diela gréckych učencov. Jeho najvýznamnejším počinom bolo nezávislé vyvinutie diferenciálnych a integrálnych počtov, paralelne s Isaacom Newtonom. Leibnizov zápis sa používa dodnes a matematici ho považujú za presnejší a praktickejší ako ten Newtonov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na redakcia@istream.sk

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti