NAJMÚDREJŠÍ ľudia v histórii podľa IQ: Niektorí z toho profitovali, iných takmer upálili

Reklama
Medzi najväčších géniov všetkých čias patria aj Albert Einstein a Leonardo da Vinci. Zdroj: X/insanokurX, The Nobel Prize

Oplývať nadpriemernou inteligenciu nemusí byť vždy len výhra. Niektorí ľudia s vysokým IQ dokázali svoj mimoriadny intelekt patrične speňažiť, iných kvôli nemu súdili alebo chceli rovno upáliť. Prinášame vám životné osudy tých, ktorí svojim nadaním formovali vedecký pokrok ľudstva naprieč vedou, umením alebo literatúrou.

YoungHoon Kim (IQ 276)

Zdroj: Wikimedia Commons/Reality180

Človekom s doposiaľ najvyšším nameraným IQ na svete je aktuálne juhokórejský vedec YoungHoon Kim, píše Aktuálně.cz. Vyniká predovšetkým ako odborník na kognitívne vedy a neurovedu, pričom jeho IQ dosahuje hodnotu 276. Vo svojej kariére spája vedecký výskum s aplikáciami na zlepšovanie mozgových funkcií prostredníctvom moderných technológií. Je zakladateľom spoločnosti NeuroStory, zameranej na vývoj inovatívnych riešení pre starostlivosť o mozog. Okrem toho sa podieľa na rade globálnych iniciatív, ktoré prepájajú vedu, kreatívne myslenie a vzdelávanie.

Terence Tao (IQ 227-230)

Austrálsko-americký vedec Terence Tao, známy aj ako „Mozart matematiky“, je jedným z najuznávanejších matematikov súčasnosti. Vynikal už v ranom veku, keď sa stal najmladším účastníkom Medzinárodnej matematickej olympiády. Tú ako desaťročný chlapec aj vyhral. Svoj doktorandský titul získal na Princetonskej univerzite, keď mal iba 20 rokov. Tao sa špecializuje na odbory, ako sú harmonická analýza, parciálne diferenciálne rovnice a teórie čísel. V roku 2006 navyše dostal Fieldsovu medailu, považovanú za pomyselnú „Nobelovu cenu matematiky“.

Marilyn vos Savantová (IQ 228)

Napriek mimoriadnemu nadaniu neviedla americká spisovateľka a novinárka život typického génia. Namiesto prestížnej univerzity študovala filozofiu na Washingtonskej univerzite. Skutočná sláva prišla až v roku 1986, kedy ju tím špecializovaných rozhodcov zapísal pre jej mimoriadne vysoké IQ do Guinnessovej knihy rekordov. Následne sa preslávila rubrikou „Opýtajte sa Marilyn“ v časopise Parade, kde riešila zložité hádanky a odpovedala na otázky čitateľov. Marilyn, ktorá má dnes 77 rokov, verí, že IQ testy dokážu zmerať iba určité aspekty inteligencie a že skutočná inteligencia zahŕňa oveľa viac faktorov.

William James Sidis (IQ 250-300)

William James Sidis bol zázračné dieťa, ktorý v 18 mesiacoch čítal noviny New York Times a v 11 rokoch nastúpil na Harvard. Tým sa zároveň stal vôbec najmladším študentom v histórii univerzity. Vo veku iba 16 rokov získal titul s vyznamenaním. Vynikal lingvistickým talentom – podľa všetkého ovládal viac ako 25 jazykov. Po štúdiu sa jeho život uberal nečakaným smerom. Odmietol akademickú kariéru a pracoval v administratíve. Zomrel 17. júla 1944 vo veku 46 rokov.

Carl Friedrich Gauss (IQ 250-300)

Johann Carl Friedrich Gauss sa narodil 30. apríla 1777 v nemeckom Braunschweigu do chudobnej rodiny. Už od útleho veku prejavoval mimoriadne matematické nadanie. Jeho talent bol natoľko výnimočný, že si získal pozornosť vojvodu z Braunschweigu, ktorý ho v štúdiu finančne podporoval. Okrem teoretickej matematiky sa Gauss venoval aj praktickým aplikáciám. Vynašiel heliotrop pre geodetické merania a magnetometer na meranie magnetického poľa Zeme. Spoločne s Wilhelmom Weberom zostrojili prvý elektromagnetický telegraf.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie