Slovensko je krajina s bohatou históriou, kultúrou a prírodným dedičstvom. Pokiaľ máte v pláne urobiť si výlet, pamiatky UNESCO by určite nemali chýbať vo vašom itinerári. Tu je ich kompletný prehľad.
V súčasnosti má Slovensko osem pamiatok zaradených na zoznam UNESCO. Je to síce o niečo menej ako Česko, ale rozhodne stojí za to vidieť. Patria medzi ne nielen kultúrne, ale aj prírodné pamiatky, takže si medzi nimi každý nájde to svoje. Informuje seznamzpravy.cz.
1. Banská Štiavnica
Historické mesto Banská Štiavnica je jednou z najkrajších baníckych osád Európy. Leží v samom srdci Štiavnických vrchov a jeho história siaha až do 12. storočia, kedy sa stalo významným centrom ťažby striebra a zlata.
Nájdete v ňom renesančné a barokové budovy, medzi ktorými vynikajú Starý zámok, Nový zámok a bohato zdobené kostoly. Banská Štiavnica je tiež domovom prvého technického inštitútu na svete – Banskej akadémie.
Centrum mesta zahŕňa viac ako 360 pamiatkovo chránených stavieb, ktoré svedčia o bohatej minulosti. Ako dokazujú archeologické nálezy na vrchu Glanzenberg, história mesta siaha až do doby keltského osídlenia.
Štiavnické vrchy, v ktorých sa mesto nachádza, sú najrozsiahlejším vulkanickým pohorím Slovenska. Oblasť je tiež preslávená ako „mekka minerálov“, pretože sa ich tu vyskytuje takmer 150 druhov. Na území tohto pohoria možno nájsť množstvo historických a technických pamiatok. Mnohé z nich sú rozosiate voľne v krajine, ale najväčšia koncentrácia týchto pamätihodností je v centrálnej časti pohoria. Práve tie technické v okolí mesta sú tiež súčasťou medzinárodnej pamiatkovej ochrany.
2. Spišský hrad, Levoča a priľahlé pamiatky
Počuli ste niekedy o spišských párkoch? Asi áno, ale možno len neviete, po čom nesú meno. Spišský hrad, rozkladajúci sa na vápencovej skale vo výške 634 metrov, je jednou z najväčších a najcennejších pamiatok Slovenska. A Spišské Podhradie je vyhlásené svojimi remeslami, hlavne práve mäsiarstvom.
Tento rozľahlý hradný komplex s viac ako štyrmi hektármi sa týči nad okolitou krajinou už od 12. storočia. Prvé stopy osídlenia tu siahajú až do praveku, kedy miesto slúžilo ako mohutné opevnené hradisko púchovskej kultúry.
Počas storočí bol Spišský hrad dôležitým administratívnym centrom a niekoľkokrát zmenil vlastníkov, ktorí ho postupne rozširovali a opevňovali.
Spoločne s okolitými pamiatkami – Spišským Podhradím, Spišskou Kapitulou a kostolom svätého Ducha v Žehre – tvorí fascinujúci komplex zachytávajúci stredoveký život a architektúru. Dnes sú pozostatky hradu voľne prístupné a návštevníci tu môžu obdivovať nielen nádhernú architektúru, ale aj výhľady na krajinu Hornádskej kotliny.
Levoča, mesto so stredovekým kúzlom, je známa predovšetkým vďaka gotickému chrámu svätého Jakuba, ktorý ukrýva najvyšší drevený oltár na svete, dielo majstra Pavla z Levoče. Má opevnené mestské jadro s renesančnou radnicou a meštianskymi domami.
3. Vlkolínec
Vlkolínec je živým skanzenom s autentickými drevenými domčekmi, ktoré si zachovali svoj pôvodný vzhľad z 18. a 19. storočia, a s atmosférou, ako by sa tu čas zastavil.
Táto osada, ležiaca vo výške cez 700 metrov nad morom na úpätí Veľkej Fatry, ponúka pohľad do života horalov v prvej polovici 20. storočia.
Obec si aj po stáročiach zachovala svoj pôvodný pôdorys a charakteristický štýl. Medzi unikátne stavby patrí zrubová zvonica z roku 1770, barokovo-klasicistický kostol Navštívenia Panny Márie a drevená rumpálová studňa z roku 1860.
Typickými domami sú zrubové chalupy s obývacou izbou, kuchyňou a komorou, s hlinenými a drevenými podlahami a šindľovou strechou. Tieto domy, ktorých steny miestni ľudia spevňovali machom a hlinou, stále slúžia svojim obyvateľom – či už trvalo, alebo sezónne. Návštevníci sa môžu voľne prechádzať obcou a navštíviť tradičný zrubový dom, v ktorom Liptovské múzeum predstavuje ukážky ľudového bývania a poľnohospodárstva.
4. Drevené chrámy v Karpatoch
Na východnom Slovensku, v oblasti Karpát, stojí okolo päťdesiat drevených kostolov. Sú rímskokatolícke, evanjelické aj gréckokatolícke. Tieto chrámy pochádzajú zo 16.–18. storočia a sú svedectvom prelínania východných a západných kultúrnych vplyvov.
V minulosti existovalo viac ako tristo takýchto stavieb, dnes je však zachovaná len časť, z ktorých osem bolo v roku 2008 zapísaných na zoznam UNESCO.
Tieto drevené chrámy sú výnimočné nielen architektúrou, ale aj konštrukciou – mnoho z nich bolo postavených bez jediného kovového klinca.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)