Rastlina Gympie-Gympie – známa aj ako pŕhlivý ker – má drobné chlpaté ihlice plné toxínov, ktoré môžu dorásť až do výšky 10 metrov.
Táto smrteľne nebezpečná rastlina, ktorá je považovaná za najjedovatejšiu na svete, je známa svojím ostrým pŕhlením, ktoré je také mučivé, že niektorých ľudí donútilo uvažovať o samovražde. Portál Mirror píše, že táto zúrivá rastlina má jemné ihličkovité chĺpky plné jedu a táto monštruózna rastlina môže dosahovať výšku až 10 metrov. Kontakt s jej chlpmi môže spôsobiť neznesiteľný pocit podobný zásahu elektrickým prúdom aj popáleniu a muky, ktoré môžu pretrvávať týždne alebo dokonca mesiace. V extrémnych prípadoch viedla neutíchajúca bolesť k tomu, že si postihnutí siahli na život.
V roku 2023 bol v záhrade Alnwick v britskom Northumberlande verejne vystavený neslávne známy austrálsky druh Gympie-Gympie, vedecky nazývaný Dendrocnide moroides. Vzhľadom na jej rizikový charakter je vystavená za bezpečným skleneným krytom a stará sa o ňu určený záhradník.
V tejto záhrade s názvom Poison Garden (Záhrada jedov) môžu návštevníci nájsť viac ako 100 nebezpečných a omamných druhov rastlín. Gympie-Gympie, ktorá je umiestnená vedľa exemplárov ako konope a ricín, sa medzi návštevníkmi teší veľkej popularite.
John Knox, hlavný sprievodca na tomto mieste, sa o tejto neslávne známej rastline vyjadril takto: „Rastlina zvyčajne kvitne a zarodí, keď je vysoká menej ako tri metre, pričom by mohla dosiahnuť výšku až 10 metrov. Stonka, konáre, stopky, listy a plody sú pokryté žihľavovými chĺpkami a nesmieme sa ich dotýkať.“
Pokračoval mrazivým varovaním: „Drobné krehké chĺpky, známe ako trichómy, sú po celej rastline plné toxínov a v prípade dotyku zostávajú v pokožke až rok. Do tela uvoľňujú kokteil toxínov počas spúšťačov, ako je dotyk postihnutého miesta, kontakt s vodou alebo zmeny teploty.“
V roku 2022 istý muž vypestoval jednu z týchto rastlín doma a svoju jedinečnú expozíciu flóry vystavil v bezpečnej ohrade s výstražným nápisom. Daniel Emlyn-Jones zámerne pestoval vo svojom bydlisku povestný žihľavový ker gympie-gympie s cieľom vzbudiť zvedavosť o nezvyčajné rastliny. „Nechcem pôsobiť ako blázon. Robím to veľmi bezpečne. Niektoré botanické záhrady majú tieto rastliny vystavené ako zaujímavé exempláre.“
Pôvod smrteľnej rastliny
Smrteľné účinky tejto rastliny pochádzajúcej z Austrálie boli objavené v roku 1866 po tom, čo kôň jedného cestného inšpektora utrpel smrteľné bodnutie. Zdokumentované sú aj ďalšie hrozné prípady vrátane austrálskeho vojaka, ktorý počas druhej svetovej vojny po bolestivom stretnutí so žihľavou prežil týždne neúčinnej liečby a nakoniec podľahol šialenstvu. Ďalší zaznamenaný incident sa týkal osoby, ktorá neúmyselne použila listy ako toaletný papier, čo ju údajne viedlo k tomu, že sa zastrelila.