Najdôležitejšie je teraz upokojiť spoločnosť a politici by mali zvažovať svoje vyjadrenia, zhodujú sa odborníci

Reklama
Ilustračná fotografia. Na snímke ľudia počas protivládneho protestu hnutia Progresívne Slovensko (PS) na Námestí slobody v Bratislave 2. mája 2024. (Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák)

Útok na vrcholného predstaviteľa štátu môže spôsobiť eskaláciu napätia. Bezprecedentný útok zrejme ešte viac vyostrí hlbokú konfrontáciu v slovenskej spoločnosti. Pre TASR to uviedla psychologička  Eva Klimová a politológ Juraj Marušiak. Najdôležitejšie je v tejto chvíli upokojiť spoločnosť, myslí si politológ Samuel Abrahám.

„Predpokladám, že budú teraz rôzne názory, ľudia budú rôzne obviňovaní, kto za to všetko môže, prečo k tomu vôbec prišlo, kto to dopustil, a tieto skupiny, ktoré budú mať rôzne názory, môžu proti sebe oveľa viac bojovať,“ vysvetlila odborníčka. Dôležité podľa nej je, aby sa čin dostatočne vyšetril a páchateľ potrestal. „Ak tento čin nebude dostatočne potrestaný, tak potom to samozrejme ukazuje cestu iným ľuďom, ktorí budú chcieť niečo podobné spáchať,“ ozrejmila Klimová.

Motivácia k takémuto činu môže byť podľa jej slov rôzna. „Môže to byť osobný postoj, keď sa tomu človeku stalo niečo zlé v živote, čo si spája s politikom alebo inou osobou z jeho okruhu. Môže to byť dlhodobá frustrácia, frustrácia z toho, že podmienky pre život na Slovensku momentálne nie sú práve najlepšie,“ priblížila psychologička. Môže tiež podľa nej ísť o akt pomsty či potrebu zviditeľniť sa, zdôraznila však, že nič neospravedlňuje takýto čin.

Podľa politológa Juraja Marušiaka by iniciatívu pri upokojovaní spoločnosti mali prevziať práve politické strany naprieč celým spektrom. „Všetky by samozrejme mali útok ostro odsúdiť, bolo by zrejme dobré, keby vystúpili aj s nejakým spoločným vyhlásením, ktorým odmietajú násilné riešenia sporov,“ upozornil.

Všíma si, že niektoré vyhlásenia, ktoré už politici v tejto súvislosti urobili, však smerujú k opačnému trendu, a teda zvýšeniu nevraživosti v už i tak polarizovanej spoločnosti. Marušiak upozornil, že útok na premiéra môže mať vplyv aj na stabilitu politického systému.

„Najdôležitejšie je v tejto chvíli upokojiť spoločnosť.“ Myslí si to politológ Samuel Abrahám, ktorý ostro odsudzuje útok na premiéra. „Je to odporný čin, ktorý v demokratickej spoločnosti nemá obdoby,“ zdôraznil. Za prvoradé považuje to, aby sa v tejto situácii nerozvíjali vášne neuvážlivými či špekulatívnymi komentármi, ale naopak, maximálne sa upokojila spoločnosť.

„Premiér je v nemocnici, páchateľ je v rukách polície. Kým sa nevyšetria okolnosti činu, je dôležité zachovať pokoj a nebičovať vášne,“ zdôraznil. Niektoré vyjadrenia, ktoré už politici zverejnili, však podľa neho skôr prispievajú k tomu, aby sa nálada ešte viac radikalizovala. „Takéto vyjadrenia sú v tejto chvíli veľmi nešťastné, nevhodné a aj nebezpečné,“ upozornil.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie