Denne sa na celom svete prečíta niekoľko miliárd čiarových kódov v prakticky všetkých oblastiach života, no nie je to tak dávno, keď tomu tak nebolo. Od načítania prvého výrobku s moderným čiarovým kódom UPC uplynie v dnes (26. júna) 50 rokov.
Čiarový kód UPC je pomerne modernou vymoženosťou, ktorej história sa začala odvíjať v samoobsluhe Marsh Supermarket v meste Troy v americkom štáte Ohio. Najhlbšie korene histórie čiarových kódov však siahajú omnoho hlbšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať – do 30. rokov 19. storočia. Inšpiráciu pri vzniku čiarového kódu priniesla Morseova abeceda.
Joe Woodland sa s Morseovou abecedou zoznámil v detstve ešte ako skaut. Keď neskôr ako dospelý sedel na pláži, prstom si kreslil čiary do piesku. Po nakreslení štyroch čiar mu napadlo, že namiesto bodiek a čiarok by sa mohli striedať hrubé a tenké čiary. Woodland v tej chvíli ešte nevedel, kam ho tento nápad zavedie a čo z neho vzíde.
Myšlienku na vytvorenie systému schopného urýchliť vybavovanie zákazníkov v obchodoch mu vnukol až Bernard „Bob“ Silver. Ten v tom čase pôsobil ako doktorand na Drexelovom technologickom inštitúte vo Filadelfii. Raz náhodou začul, ako majiteľ miestneho supermarketu žiada dekana inštitútu o vytvorenie systému na urýchlenie obsluhy zákazníkov.
Dekan majiteľa supermarketu odbyl, Silver však kontaktoval Woodlanda a spoločne na ňom začali pracovať. Začal sa rodiť čiarový kód. Žiadosť o patentovanie čiarového kódu podali Woodland a Silver v roku 1949, americký patentový úrad im ho udelil v roku 1952. Vynález však bol príliš pokročilý na svoju dobu a trvalo niekoľko ďalších rokov, kým sa objavili lasery a počítače umožňujúce masové rozšírenie čiarových kódov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)