fbpx

Najčistejší ľad na svete: Z Grónska do Spojených arabských emirátov dovážajú ľad z ľadovca

Ilustračná fotografia. Zdroj: pixabay.com

Grónsky startup Arctic Ice začal vyvážať ľadovcový ľad do Spojených arabských emirátov. Spoločnosť ho získava z tamojších fjordov a po preprave v kontajneroch na Blízkom východe ho predáva do exkluzívnych barov. Jeho používanie v nápojoch je v Grónsku bežnou praxou a o jeho vývoz sa v priebehu rokov neúspešne pokúšalo niekoľko podnikateľov. Aj napriek tomu však nový startup vyvoláva odsúdenie. Informáciu priniesol denník iDnes.cz.

„Ľad, ktorý bol stlačený po tisícročia, je úplne bez bublín a topí sa pomalšie ako bežný ľad,“ hovorí spoluzakladateľ spoločnosti Malik V. Rasmussen. Dodáva, že je tiež čistejší ako mrazená minerálna voda, ktorá sa zvyčajne používa v dubajských kockách ľadu.

Podľa webovej stránky spoločnosti pochádza vyhľadávaný produkt priamo z prírodných ľadovcov v Arktíde, ktoré sú v zamrznutom stave už viac ako 100 000 rokov. Tieto časti ľadovcov ešte neprišli do kontaktu so žiadnou pôdou ani neboli kontaminované znečisťujúcimi látkami spôsobenými človekom. Vďaka tomu je arktický ľad najčistejšou vodou na Zemi. Správu priniesol britský denník The Guardian.

Náš ľad je šetrný

Startup Arctic Ice bol založený v roku 2022, ale len nedávno vyexpedoval svojich prvých 20 ton ľadu. Čoskoro ho však zasiahla vlna kritiky, ktorá zakladateľov zaskočila. „Nemali by ste sa skôr starať o dôsledky globálneho otepľovania, než predávať vodu z ľadovca?“ zaznelo na sociálnych sieťach. Ďalšie reakcie a súkromné správy zašli ešte ďalej, vrátane niektorých komentárov, ktoré podľa Rasmussena hraničili s vyhrážkami smrťou. Spoločnosť však tvrdí, že jej ľad je šetrný k životnému prostrediu a jeho vývoz má sociálnu hodnotu.

Fjordy okolo Grónska sú zvyčajne vyplnené ľadovcami, ktoré sa odlomili z ľadovcov spojených s grónskym ľadovým štítom. Spoločnosť Arctic Ice má k dispozícii špecializovanú bárku s pripojeným žeriavom, ktorú dopravuje do fjordu Nuup Kangerlua neďaleko grónskeho hlavného mesta Nuuk. Tam hľadá špecifický typ ľadu, ktorý nebol v kontakte so spodnou ani vrchnou časťou ľadovca. Tento ľad je vo vode jasnejší a ťažšie viditeľný, pretože je úplne priehľadný, preto mu miestni hovoria čierny ľad.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie