Najčastejšie mýty o chudnutí, ktoré vám bránia v zhodení nadbytočných kilogramov: Nerobte TIETO chyby a kilá pôjdu nadol

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Freepik

Kľúčom k úspechu je, aby to bola činnosť, na ktorú sa tešíte, a nie nutné zlo. Pohyb by mal byť súčasťou každého dňa a mali by ste ho striedať. Dôležité je tiež „nepreháňať“ začiatky. Ak roky bola vašou jedinou aktivitou chôdza na najbližšiu zastávku verejnej dopravy, stačí vystúpiť o niekoľko staníc skôr a začať.

Jedenie po piatej je tabu

Démonizácia jedenia po piatej hodine by sa mohla považovať za predchodcu moderného prerušovaného pôstu, metódy, ktorá umožňuje jesť len počas určitého časového obdobia. V praxi, keď väčšina ľudí odchádza z práce až okolo 17. hodiny, by to znamenalo, že si doma nedajú ani sústo. Večera s rodinou alebo stretnutie s priateľmi v dobrej reštaurácii by sa tak stalo čistým mučením. A ak by ste bežne chodili spať po 22. hodine, hladovalo by nielen vaše telo, ale aj duša.

Predstava, že si nemôžete vziať ani sústo napriek tomu, že vám škvŕka v žalúdku a vaše protestujúce telo vám nedovolí spať, je veľmi frustrujúca. Opačným extrémom je steak zo sviečkovej so šiestimi skonzumovanými tesne pred spaním. Takáto dobrota, ktorá vás v žalúdku tlačí ako kameň, vám nezabezpečí pohodlný spánok, nieto ešte skoré prebudenie. Kedy je teda ideálny čas na večeru? Dve až tri hodiny pred spaním. V prípade dlhého spánku nie je hriechom ani malé občerstvenie medzi večerou a spaním.

Stále na 110 percent

Plnenie pracovných povinností, starostlivosť o domácnosť, príprava vyváženého jedla, pravidelné športovanie, trávenie času s rodinou a priateľmi, a k tomu ešte ponocovať nad neodkladnými pracovnými úlohami… Nič, čo by nevyriešilo pár šálok kávy? Niekedy naozaj nezostáva nič iné, len prekonať únavu. Dlhodobý nedostatok spánku má však negatívne dôsledky na psychiku aj telo.

Je tiež dokázané, že spánok je veľmi podceňovaným faktorom úspešného chudnutia a udržiavania zdravej hmotnosti. Ak nemáte dostatok spánku, výsledky budú horšie aj napriek kalorickému deficitu. Môže to byť spôsobené hormónmi, ktoré ovplyvňujú tvorbu svalovej hmoty, ale aj chuť do jedla. Preto máme tendenciu jesť viac po nevyspatej noci.

Ako sa teda neutopiť v „zaručených“ radách? Stačí sa vrátiť ku koreňom, k informáciám, ktoré máme všetci v podvedomí. Že jediným skutočným riešením je jesť menej a viac sa hýbať. Dôležité je tiež mať realistické očakávania a nechcieť schudnúť tri kilá za týždeň. Je to dlhodobý proces, ktorý možno vnímať skôr ako zmenu životného štýlu. Ak sa po dosiahnutí vysnívanej hmotnosti vrátite k starým návykom, bude to pravdepodobne znamenať aj návrat k väčším džínsom.

Bodom zastavenia je však aj démonizovanie akéhokoľvek jedla. Váš jedálniček určite sem-tam obsahuje niečo sladké, pokiaľ vám to robí radosť a jeho prevažnú časť tvoria základné potraviny. Zdravý vzťah k jedlu vám nedovolí mať žiadne jedlo v kolónke „zakázané“. Jedlo by malo byť zdrojom radosti, nie utrpenia. A to aj pri chudnutí.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie