Ak sa dieťa vyvíja dobre, môže v 2-3 mesiacoch bez problémov prežiť celú noc bez prebudenia. Pri väčšine detí však medzi 3.-4. mesiacom dochádza k regresii, keď sa začnú opäť budiť v noci samé. V tomto okamihu odborníci odporúčajú nezapínať svetlo a nehrať sa s deťmi, ani s nimi príliš nehovoriť. Stačí ich len ticho nakŕmiť, aby čo najskôr zase zaspali.
Nesprávne odgrgnutie
Jednou z kľúčových chýb, do ktorých sa rodičia môžu dopustiť pri novorodencoch, je nedostatok času na správne odgrgnutie dieťaťa. Nesprávne odgrgnutie môže viesť k tomu, že dieťa začne zvracať a dusiť sa. Vzduch, ktorý sa nedostane z brucha von, sa dostáva do čriev, čo môže dieťaťu spôsobiť nadúvanie.
Existuje niekoľko techník na odgrgnutie. Jednou z najobľúbenejších je si položiť dieťa vysoko na hrudník, kde je bruchom pevne opreté o tvoj trup a bradu má položenú na tvojom pleci. Potom ho môžeš jemne potľapkať alebo ho len hladkať po chrbte, kým si neodgrgne. Môže to trvať aj desať minút.
Niektorí odborníci odporúčajú nechať dieťa odgrgnúť si aj pred kŕmením. Má to pomôcť pri nadúvaní, ktoré dieťa v prvých 30 dňoch života často sprevádza.
Nesprávne pripravené umelé mlieko
Aj keď sú mamičky pri príprave umelého mlieka opatrné, veľmi ľahko sa stane, že zmiešajú nesprávnu dávku suchého mlieka alebo zvolia väčšie množstvo vody. Výživa vo fľaši je potom buď príliš koncentrovaná alebo veľmi zriedená.
Ak je výživa príliš zriedená, dieťa dostáva do tela málo výživných látok, čo mu neprospieva a môže častejšie plakať od hladu. Príliš koncentrované mlieko naopak môže spôsobiť, že dieťa priveľa priberá na váhe a môže mať aj problémy s trávením.
Čo s horúčkou?
Horúčky u novorodencov môžu byť vážne. Často ide o jediný prejav začínajúcej choroby. Ak je u nich teplota vyššia ako 38 °C, vždy je dobré sa obrátiť na pediatra.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)