Narodenie bábätka vždy prináša obrovské vlny emocí. Od radosti po neustály strach, či sa rodičia dokážu postarať o svoje dieťatko a vyhnúť sa všetkým chybám, ktoré by neskôr mohli ľutovať. Pozri sa s nami na tie najčastejšie z nich.
Správna poloha pri spaní
Veľkým strašiakom novopečených rodičov je tzv. syndróm náhleho úmrtia novorodenca (SIDS). Pri SIDS dochádza počas spánku bábätka k náhlemu zastaveniu dýchania. Deje sa to bez zjavného dôvodu, a ak sa to nezistí včas, môže bábätko zomrieť.
Z tohto dôvodu odborníci apelujú na rodičov, aby svoje bábätká dávali spať na chrbte, a to do vlastnej postieľky, kde nie sú žiadne hračky, vankúše ani príliš mäkké matrace. V postieľke by nemali byť ani mantinely (chrániče bokov postieľky). Týmto sa minimalizuje možnosť, že by sa bábätko prevrátilo na brucho, čo zvyšuje riziko SIDS trikrát viac ako pri spánku na chrbte.
Už v pôrodnici personál väčšinou rodičom odporúča, aby dieťaťu dali do postieľky aj do kočíka monitor dýchania, ktorý včas upozorní na prípadné zastavenie dýchania.
Kŕmenie na vyžiadanie
V prvých niekoľkých týždňoch života odporúčajú pediatri kŕmiť dieťa každé dve až tri hodiny, aj keď samo o kŕmenie nežiada. Keď novorodenec dosiahne svoju pôrodnú váhu a pediater ho po vyšetrení považuje za zdravého, je možné začať kŕmiť každé tri až päť hodín.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)