„Výsledky štúdie majú zásadný význam nielen na liečbu melanómu, ale sú tiež základom a meradlom na liečbu ďalších typov rakoviny,“ uviedla Longová. „Táto štúdia v tretej fáze je prvá svojho druhu a je jedným z najväčších úspechov nielen v oblasti melanómu, ale v celej oblasti rakoviny,“ poznamenala.
„Naším ďalším krokom je upresniť, kto dostane akú imunoterapiu pred operáciou, pretože niektorí pacienti budú potrebovať kombináciu a iní nie,“ dodala.
Podľa údajov Svetového fondu pre výskum rakoviny z roku 2020 postihne melanóm ročne viac ako 150 tisíc ľudí na celom svete. Pokiaľ sa ľudia nezačnú proti slnku viac chrániť, v roku 2040 bude podľa odborníkov u mužov najčastejším nádorom a u žien druhým po nádoroch prsníka.
Častejšie sú nádory u ľudí so svetlou kožou, často majú blond alebo hrdzavé vlasy a vo väčšom riziku sú aj ľudia, ktorí majú väčšie množstvo pigmentových znamienok. Zhruba pätnásť percent na menej viditeľných miestach, napríklad vo vlasoch, na perách, ušiach alebo genitáliách.
Najčastejšie ochorejú mladé ženy alebo muži nad 55 rokov. Liečba je väčšinou kombináciou chirurgického odstránenia nádoru, niekedy aj uzlín, a podávanie liekov, v niektorých prípadoch ožarovanie, chemoterapia alebo biologická liečba.
Ľudia by sa podľa odborníkov mali chrániť ešte pred tým, ako nádor vznikne. „Prevenciou je nepoužívať solária, neležať na slnku a neopaľovať sa aktívne, cez poludnie nechodiť na slniečko vôbec,“ priblížil spôsoby prevencie prednosta Dermatovenerologickej kliniky 3. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Fakulty Peter Arenberger.
Ako základnú ochranu odborníci odporúčajú ochranné krémy s UV filtrom.