Algoritmus potom dokázal predpovedať budúci výskyt Parkinsonovej choroby u ďalších pacientov, ktorí poskytli vzorky krvi.
U jedného pacienta bola porucha správne predpovedaná viac ako sedem rokov predtým, než sa objavili príznaky.
„Je možné, že by to mohlo ísť ešte ďalej,“ uviedla doktorka Jenny Hällqvistová z Neurologického ústavu UCL a autorka štúdie publikovanej v časopise Nature Communications.
Roger Barker, konzultant neurológie, ktorý sa špecializuje na Parkinsonovu chorobu na univerzite v Cambridge a v nemocnici Addenbrooke’s, uviedol, že pokiaľ bude test overený ďalšími skupinami, zvyšuje sa možnosť diagnostikovať Parkinsonovu chorobu v najskorších štádiách.
To by podľa neho umožnilo zaraďovať pacientov do klinických štúdií v čase, keď proces ochorenia ešte len začína. „Mohli by sme tak liečiť ľudí s Parkinsonovou chorobou modifikujúcimi terapiami skôr, ako stratí mnoho buniek v mozgu. Je zrejmé, že takéto terapie musíme ešte nájsť, ale táto štúdia je krok správnym smerom,“ podotkol.
Ako informuje Národný zdravotnícky informačný portál, prvými známkami alebo skorými príznakmi ochorenia bývajú rôzne, viac či menej charakteristické problémy.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)