fbpx

Nacistické chatboty sú tu. Sme v novej ére online extrémizmu?

Na snímkach nemecký nacistický politik Adolf Hitler. Zdroj: Archív TASR

Gab Social, ktorý sa nazýva „Domov slobodného prejavu online“, bol vytvorený v roku 2016 ako pravicová alternatíva k tomu, čo bolo vtedy známe ako Twitter, teraz je to X od Elona Muska.

Okamžite bol kontroverzný a stal sa živnou pôdou pre konšpirácie a extrémizmus, kde sa nachádzali niektoré z nahnevanejších a najnenávistnejších hlasov, ktoré boli zakázané na iných sociálnych sieťach, a zároveň podporovali škodlivé ideológie.

Potenciálne nebezpečenstvo platformy sa ukázalo, keď sa v roku 2018 dostala na titulky po tom, čo sa zistilo, že strelec zo streľby v synagóge v Pittsburghu krátko predtým, ako spáchal antisemitský masaker, ktorý si vyžiadal 11 mŕtvych, zverejnil príspevok na Gab Social.

V reakcii na to niekoľko spoločností Big Tech začalo zakazovať stránku sociálnej siete a nútiť ju „byť offline“ kvôli porušovaniu legislatívy o nenávistných prejavoch.

Aj keď je naďalej zakázaný v obchodoch s aplikáciami Google aj Apple, stále je prítomný prostredníctvom využívania decentralizovanej sociálnej siete Mastodon.

Začiatkom minulého roka Torba oznámil zavedenie Gab AI, pričom podrobne opísal svoje ciele „podporovať kresťanský svetonázor“ v blogovom príspevku, ktorý tiež kritizoval, ako „ChatGPT je naprogramovaný tak, aby vás karhal za to, že kladiete ‚kontroverzné‘ alebo ‚tabu‘ otázky a potom strká svoju liberálnu dogma pod krk“.

Potenciálne nebezpečenstvo AI chatbotov

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie