Zberom ohrozuješ krabov

„Mäkkýšové ulity majú prvoradý význam pre kraby. Piesočné pláže síce nie sú pre kraby vhodným miestom, ale mŕtve ulity slimákov na bahnitých a skalnatých pobrežiach tvoria primárny zdroj ich populácií. Na mŕtvych ulitách sa tiež hromadia mnohé drobné organizmy a odstránenie takýchto ulít zlikviduje biotopy týchto kolonistov,“ doplnil významný profesor geológie Geerat Vermeij z Kalifornskej univerzite v Davise.

V rámci štúdie uskutočnili vedci niekoľko mesačných prieskumov v rokoch 1978 až 1981 a 2008 až 2010 na pláži Llarga, ktorá sa nachádza hodinu cesty autom od Barcelony. Z výsledkov vyplynulo, že počet mušlí sa medzi týmito dvoma skúmanými obdobiami znížil až o 60 percent, dodal portál Topky.

Vedci sa domnievajú, že problémy sa zhoršujú narastajúcim počtom turistov.

„Ľudia môžu zohrávať významnú úlohu pri zmene biotopov prostredníctvom činností, ktoré by mnohí vnímali ako neškodné, ako je napríklad pobyt na pláži a zber mušlí,“ povedal Kowalewski.

Porušíš zákon

Ak ťa ohrozenie ekosystému dostatočne nepresvedčilo a zber mušlí ťa stále láka, tento dôvod tvoj pohľad zmení. V mnohých častiach sveta je ich odnášanie domov totižto zakázané.

Napríklad v roku 2018 skončila vo väzení žena po tom, ako si z pláže v Key West na Floride odniesla 40 mušlí, ktoré obsahovali živé kráľovné lastúrniky, píše BBC. Ide totiž o živočíchy zo zoznamu ohrozených druhov. Tridsaťročná žena si vo väzení odsedela 15 dní a zaplatila pokutu takmer 500 eur.

Faktom je, že nikto z dovolenkárov si svoj oddych nechce pokaziť. Dávaj si preto radšej pozor, čo si z dovolenky odnesieš domov. Mušľa za mastnú pokutu skutočne nestojí.