fbpx

Na Západnom Slovensku sa objavujú vši. Odborníci očakávajú, že sa situácia ešte zhorší

Na Západnom Slovensku sa objavujú vši. Ilustračná foto/Zdroj: pixabay.com

Na Západnom Slovensku sa rozšírila epidémia vší. Vyskytujú sa najmä v školách a kolektívoch. Školy pohotovo prijali konkrétne opatrenia a komunikujú s rodičmi. Lekárne však upozorňujú, že je to len začiatok a o pár týždňov by sa mala situácia ešte zhoršiť.

Lekárne v poslednom období zaznamenali nárast dopytu po produktoch proti všiam. Zvýšený nárast vší však už evidujú aj samotné školy. „Západné Slovensko momentálne eviduje najvyšší výskyt vší v rámci z celého Slovenska. Momentálne je medziročný nárast predaja produktov proti všiam až 35 %. V mesiacoch september až november sa vyskytujú vši v kolektívoch práve najčastejšie,“ uviedla hovorkyňa najväčšej siete lekární Kvetoslava Kirchnerová pre portál noviny.sk.

Riaditelia škôl na Západnom Slovensku tieto slová potvrdzujú: „Naozaj zaznamenávame väčší nárast vší vo vlasovej časti hláv detí. Ale nie je to niečo, čo je extrémne až vypuklé. Je to taký štandardný stav pre toto obdobie,“ priblížila riaditeľka ZŠ Ostredková Erika Drgoňová. Zároveň doplnila, že všetci rodičia si v Edupage našli správu, aby deťom pozreli vlasy, pretože sa na škole vyskytli vši.

Hovorkyňa lekární uviedla, že najväčší nárast vší sa očakáva na pomedzí októbra a novembra. Očakáva preto, že čísla ešte narastú a vši sa budú v kolektívoch vyskytovať ešte viac. Zároveň doplnila i to, že vši sa prejavujú svrbením hlavy v spánkovej časti. Zdôraznila tiež, že ak to necháme zájsť ďaleko, tak sa môže stať, že si zanesieme bakteriálnu infekciu. „Vši sa prenášajú pri osobnom kontakte, preto sa deti môžu nakaziť veľmi rýchlo. Zbavenie sa vší trvá približne 14 dní. Prípravok na vši odstráni vši ihneď, ale ešte zostávajú hnidy,“ informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Odborníci zároveň upozorňujú, že niektorí  rodičia si nemusia byť vedomí vážnosti tohto problému a neskorého zásahu. Jednoznačne však odporúčajú, aby deťom skontrolovali hlavu po príchode z akéhokoľvek kolektívu. Faktom však naďalej ostáva to, že vši nemajú nič spoločné s nedostatočnou alebo zlou hygienou.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie