Na všetko sa dá nájsť hojivá masť, len na bolesť duše nie, vraví ľudová liečiteľka. Prezradila aj recept na večnú mladosť

Reklama
Zdroj: archív MI, Unsplash/Heather Ford

Kedy ste v ľudovej medicíne našli svoju životnú cestu?

Viete, niet človeka, ktorého by sa choroba nedotkla. Je napísané, že „čas, nepredvídané udalosti postihujú každého jedného z nás.“ Tak ako každý, aj ja užívam lieky, aj ja potrebujem lekára, pohotovosť a zmerať tlak. Dnešné choroby sú tak náročné, že niekedy sú bylinky málo a jednoducho potrebujete zdravotnú starostlivosť.

Keď som mala 40 rokov, bola som vo vážnom zdravotnom stave a lekári mi nedávali už žiadnu nádej. Sústavne som bola hospitalizovaná, trpela som permanentnou únavou. Ledva som prišla domov. Povedala som si, že v tých mojich zápiskoch predsa musí byť aj niečo pre mňa. Hľadala som a našla recept na „liečivú vodu“. A tu sa začína moja cesta za zdravím, aj pre iných.

O čo ide?

Ide o náročnú receptúru, ktorou sa pred 200 rokmi liečila chrípka. Je to výťažok z vŕby bielej, šalvie, rozmarína, maliny, ruže stolistej, ľanových semienok, borievky, orechových škrupín, izopa lekárskeho, lipovca, lipového dreva a ďalších. Výťažkom sa pár minút umýva tvár, prsia, ruky. Je skvelý aj na nespavosť.

 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Robyn (@birdevision)

S akými ťažkosťami za vami chodia ľudia najčastejšie?

Kožné ochorenia, na ktoré odporúčam kúpeľ z ovsenej slamy, užívanie čaju z ovsenej slamy a zmenu životosprávy. Taktiež obklady a zábaly, závisí od diagnózy a štádia ochorenia. Musím však doplniť, že ľudová medicína je veľmi náročná na čas, a vyžaduje a veľkú trpezlivosť lebo výsledok nemôžte očakávať za pár dní.

Čo z vašich receptov pomáha najviac?

Môj bylinkový čaj, ktorý pripravujem vždy podľa potrieb klienta/pacienta. Mám s ním veľmi dobré skúsenosti pri ochoreniach žalúdka a pankreasu. Pripravuje sa z lipového dreva, lupeňov ruží a s glukózou. Týmto čajom som vrátila zdravie mnohým ľuďom. V rámci Európy ho okrem mňa nepripravuje nikto.

Ako spracúvate bylinky?

Pokiaľ suším bylinky ja, celý proces sušenia prebieha na lipovom dreve, vďaka ktorému majú bylinky lepšie liečivé vlastnosti. Popravde, nie som tradičná bylinkárka, skôr využívam služby ozajstných bylinkárov, ktorí vedia bylinky zbierať — predovšetkým na tých správnych miestach, kde je ešte ako tak čistá voda a vzduch a kde nie je chemicky ošetrovaná pôda a poľnohospodárske plodiny. Takýchto na Slovensku už nie je veľa, ale dajú sa nájsť.

Ktoré byliny vám prirástli k srdcu a prečo?

Lipový kvet, pretože je jedinečný svojou stavbou a vôňou. A čakanka, ktorá má nádhernú modrú farbu. Týmto kvetom som pomohla veľmi veľa ľuďom, ktorí mali problém s ochrnutím končatín.

Na ktoré zdravotné problémy, s ktorými za vami klienti často chodia, sú už aj byliny a ľudová medicína krátke?

Ťažké psychické poruchy či depresie. Na všetko sa dá nájsť hojivá masť, len na bolesť duše sa doposiaľ nenašiel liek. A choré srdce môže vyliečiť iba ten, kto to spôsobil.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie