Na všetko sa dá nájsť hojivá masť, len na bolesť duše nie, vraví ľudová liečiteľka. Prezradila aj recept na večnú mladosť

Reklama
Zdroj: archív MI, Unsplash/Heather Ford

Milada Ivanková sa ľudovej medicíne venuje už viac ako 50 rokov. Za ten čas pomohla stovkám ľudí zo Slovenska aj zahraničia. Dnes svoje vzácne poznatky odovzdáva dcére a užíva si zaslúžený dôchodok na východe Slovenska.

V rozhovore hovorí o svojej ceste ľudovej liečiteľky, spomína na pacientov, ktorých lekári odpisovali a vysvetľuje, prečo sa zanedbávame.

Zdroj: archív MI

Považujete sa viac za bylinkárku alebo ľudovú liečiteľku?

Vždy hovorievam, že liečenie je vysoká veda a patrí v prvom rade do rúk odborníkom. Nehlásim sa ku klasickým liečiteľom, ale k ľuďom, ktorí vedia poradiť podľa starých slovenských prírodných receptov. Vychádzam z tradícií zabudnutej slovenskej ľudovej medicíny.

Ako vyzerala vaša cesta k ľudovému liečiteľstvu?

Narodila som sa so silno rozvinutým sociálnym cítením. Bolo nás 20 vnúčat a mali sme dedka, ktorý nevidel. Dedka bolo treba sprevádzať a okrem mňa s ním nikto nechcel chodiť. Zaujímali ma starí ľudia, ich problémy, choroby a múdrosť. Trávila som s nimi veľa času a už ako dieťa som sa od nich učila taje ľudovej medicíny. Postupne sa zvyšoval môj záujem o proces starnutia, či je možné ho spomaliť bez chémie, plastickej chirurgie a ťažkej kozmetiky. To, čo som sa naučila vtedy, používam dodnes.

Ľudia vám odovzdávali svoje duchovné, ale aj hmotné bohatstvo.

Dnes je súčasťou mojej výstavy, ktorá má už 13 rokov ochrannú známku. Moja práca nebola nikdy o peniazoch, a tak mi ľudia darovali staré recepty a receptúry a svoje najkrajšie ručné práce z ktorých každý jeden kus je unikátnym umeleckým dielom, ktoré už nikto nikdy nevytvorí. O celej zbierke sa dá povedať, že je krásnym bohatstvom chudobných ľudí.

S vašou výstavou „Nevyužité možnosti ľudovej medicíny. Duchovné a hmotné bohatstvo horného Zemplína“ ste zožali úspech po celom Slovensku, aj na akademickej pôde.

Vystavovala som aj na univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie, taktiež pod záštitou lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach pre účastníkov z 30 krajín sveta. Myslím si, že svojím obsahom je táto výstava unikátna a dovolím si tvrdiť že v rámci Európy žiadna krajina nemá také bohatstvo ako tá naša.

Zdroj: archív MI

Je možné niekde vidieť výstavu aj dnes?

Časť výstavy aktuálne možno vidieť v Mestskom kultúrnom stredisku vo Vranove nad Topľou.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie