„Najväčší podiel potenciálnych voličov, viac ako 60 percent, tvoria ľudia v aktívnom produktívnom veku od 31 až 64 rokov. Spolu je to 2,62 milióna obyvateľov SR, ktorí sú občanmi Európskej únie,“ priblížila hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová.
K volebným urnám môže prísť tiež vyše milióna dôchodcov v poproduktívnom veku 65 a viac rokov. Seniori tak predstavujú takmer štvrtinu (23 percent) potenciálnych voličov, pričom prevládajú ženy, ktorých je takmer 600-tisíc. Najmenej početnú vekovú skupinu predstavujú voliči od 18 do 30 rokov. Podľa dát ŠÚ SR ju tvorí takmer 730-tisíc ľudí, skoro 17 percent spomedzi možného počtu voličov.
Najviac potenciálnych voličov, viac ako 600-tisíc, má trvalý pobyt v Prešovskom a v Košickom kraji. Najmenej voličov je z Trnavského a Trenčianskeho kraja, v každom z nich sa do eurovolieb môže zapojiť približne 470-tisíc voličov.
Prvýkrát môže svojich europoslancov voliť 260-tisíc prvovoličov, ktorí sa stali plnoletými v čase od posledných eurovolieb. „Väčšina z týchto prvovoličov už mohla využiť svoje volebné právo v rámci iných typov volieb na Slovensku, napríklad v parlamentných alebo prezidentských voľbách, ale zástupcu v európskom zastupiteľstve si budú vyberať prvýkrát,“ vysvetlila hovorkyňa.
Najvyššia koncentrácia prvovoličov je v Prešovskom a Košickom kraji, v každom je to viac ako 43-tisíc osôb. Najmenej mladých môže prísť k voľbám v Trnavskom a Trenčianskom kraji, v každom niečo cez 24-tisíc.
Len tri percentá prvovoličov, teda 9000 osôb, tvoria mladí vo veku 18 rokov, pre ktorých môžu byť eurovoľby úplne prvé voľby v živote. Sú to mladí ľudia, ktorí sa stali plnoletými a získali právo voliť až v čase po posledných voľbách na Slovensku, čo boli prezidentské voľby pred dvoma mesiacmi.
Štatistický úrad SR upozornil, že jeho odhady počtu voličov nemožno zamieňať s počtom voličov zapísaných v zoznamoch voličov, ako ho uvádza volebná legislatíva a ako sa bude zverejňovať v definitívnych výsledkoch volieb.