fbpx

Na vine sú vraj bobry. Poľský premiér Tusk označil zvieratá za príčinu ničivých povodní

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay/TASR)

Úhlavným nepriateľom Donalda Tuska už nie je Jarosław Kaczyński. Poľský premiér po ničivých povodniach vytiahol do boja proti bobrom, ktorí podľa neho prispeli k nedávnemu vyčíňaniu živlov. Bezpečnosť občanov a miest by nemala byť zanedbávaná kvôli ochrane zvierat, myslí si. Verejnosti dal na vyriešenie tohto zvieracieho problému voľnú ruku.

Povodne si v Poľsku vyžiadali najmenej osem mŕtvych, desiatky zranených a obrovské škody na infraštruktúre a majetku. Pod paľbu kritiky sa kvôli mdlej reakcii dostala aj vláda premiéra Tuska. Ten si našiel pomerne nečakanú cestu, ako hnev verejnosti presmerovať inam. Zviezol sa na pohľade hŕstky hydrológov, podľa ktorých bobrie hrádze a pobrežné tunely môžu zhoršiť situáciu pri povodniach kvôli nevhodnému rozlivu do krajiny a nárazovému náporu na vodné diela.

„Niekedy sa jednoducho človek musí rozhodnúť medzi láskou k zvieratám a bezpečnosťou našich miest, dedín a stabilitou hrádzí,“ vyhlásil poľský premiér a dodal, že infraštruktúra musí byť pred týmito zvieratami ochránená za každú cenu, pochopiteľne v medziach zákona. „Robte, čo uznáte za vhodné, podporím vás v tom. Naše hrádze sú teraz absolútnou prioritou,“ vyzval verejnosť podľa portálu Onet.

Ostré slová premiéra rozohnili poľského biológa Andrzeja Czecha. Už z jeho profilovej fotografie na sociálnych sieťach je jasné, na akej strane vedec stojí. „Je to nezmysel, účelne prednesený kvôli zbieraniu politických bodov. Prišli s tým len kvôli tomu, aby si po povodniach našli obetného baránka,“ vysvetľuje.

Podľa Czecha ide len a iba o politiku, lovci a farmári podľa neho patria k významnej lobistickej skupine Tuskových koaličných partnerov z Poľskej ľudovej strany. „Farmári bobry všeobecne veľmi nemusia, pretože kvôli ich hrádzam im voda čas od času zaplaví pole a úrodu. Problematické sú ale len asi dve percentá miest, kde sa bobry vyskytujú,“ uvádza.

„No a lovci sa radi štylizujú do podoby záchrancov a ľudí, ktorí tento problém radi vyriešia. Navyše by za lov bobrov chceli peniaze daňových poplatníkov, rovnako ako pri odstrele diviakov pri pandémii prasacej chrípky,“ dodáva. Väčšina jeho kolegov z odborov sa zhoduje, že plošný lov bobrov by zapríčinil „deštrukciu ich prirodzeného prostredia i retenčných schopností krajiny“.

Ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia boli európski bobry na pokraji vyhynutia. Vďaka celoeurópskym aktivitám ochrancov životného prostredia sa ich populácia podarilo zachrániť. V súčasnosti po celom kontinente žije okolo 1,2 milióna bobrov, uvádza organizácia Rewilding Europe. „Bobry pracujú zadarmo a nemajú voľné víkendy, zaisťujú stabilnú hladinu podzemnej vody a sú motorom biodiverzity,“ myslí si Gerhard Schwab, jede z najznámejších ochrancov tohto živočíšneho druhu v Európe.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie